Wyjazd na narty – o jakie formalności musisz zadbać?

Wyjazd na narty

fot. Gorilla/bigstockphoto.com

Wyjazd na narty to dla fanów białego szaleństwa upragniony i wyczekiwany czas. Co zrobić, by przebiegł on po naszej myśli? Jedną z podstaw udanego urlopu jest jego dobre zaplanowanie i dopięcie formalności na ostatni guzik. Jeśli wybieramy się na wyjazd zorganizowany wydaje się, że mamy je z głowy – tymczasem odpowiedzialność spoczywa również na nas.

Podstawą jest uważne przeczytanie i przeanalizowanie umowy, którą chcemy zawrzeć z organizatorem zimowego wyjazdu. Jest ona podstawą reklamacji i ewentualnych roszczeń. Zastanówmy się też, czy odpowiada nam wymiar usług, które oferuje dana firma, w razie wątpliwości – należy pytać. Pozwoli to nam uniknąć przykrych niespodzianek albo przynajmniej – zminimalizować szansę ich wystąpienia.

Po naszej stronie leży bezwzględnie zadbanie o ważność dokumentów tożsamości – naszych i osób małoletnich, które przebywają pod naszą opiekę. Szczególnie ważne jest to przy wyjeździe za granicę. Sprawdźmy, czy mamy ze sobą dokumenty uprawniające nas do zniżek i czy są one ważne poza granicami Polski. Kolejna istotna kwestia to ubezpieczenie – upewnijmy się, czy zawarte jest w cenie wyjazdu. Przeważnie jest ono zawarte w ofercie, ale jeśli nie – to warto zaopatrzyć się w nie na własną rękę. Niestety, narty to dość kontuzyjny sport a koszty udzielania pomocy lekarskiej za granicą są zazwyczaj horrendalnie wysokie. Pamiętajmy również, żeby mieć ze sobą dokumenty potwierdzające nasze rezerwacje, wniesione opłaty, bilety itd. Za dodatkowe atrakcje, wyjścia, Spa płacimy z własnej kieszeni. Jeśli chcemy zabrać ze sobą swojego zwierzaka, należy to wcześniej uzgodnić z organizatorem, wnieść ew. opłatę za to i wykonać odpowiednie badania, szczepienia etc.

Kolejne istotne kwestie to np. transport – czy leży po stronie uczestnika czy organizatora wyjazdu? Zazwyczaj to jednak organizator zajmuje się zbiorowym przejazdem np. autokarem. Samodzielny dojazd zazwyczaj obniża kwotę, którą musimy zapłacić, ale czasem bywa dość kłopotliwy. Koszty dojazdu na miejsce zbiórki ponosi uczestnik wyjazdu. Jeśli stok znajduje się w znacznej odległości od miejsca noclegu – w grę wchodzi również transport, dopytajmy, czy wchodzi on w cenę wyjazdu.

Organizator zazwyczaj zapewnia opiekę na miejscu, zakwaterowanie i Skipass (należy to również sprawdzić), czasem w cenie znajdują się również posiłki. W ofercie może się również znajdować szkolenie instruktorskie.

Zadaniem organizatora jest również zapewnienie nam jak największego komfortu i wypoczynku w ramach określonych przez podpisaną wcześniej umowę. Ma on zadbać o nasze bezpieczeństwo i odpowiedni standard urlopu. Na miejscu i podczas podróży pomocą służy nam pilot – odpowiada on m.in. za zakwaterowanie osób podróżujących.

Osoby wyjeżdżające na narty, oprócz spraw formalnych, powinny zadbać o swoją formę, odzież i sprzęt, który zabierają ze sobą lub decydują się wypożyczyć, a rozwaga jest najlepszym środkiem bezpieczeństwa podczas szusowania na śnieżnych stokach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *