Turystyka w Krakowie w 2021 r.

Tomasz Lewandowski, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Bez wątpienia, Kraków pozostaje jednym z najpopularniejszych miast na turystycznej mapie Polski. Dawną stolicę kraju w 2021 r. odwiedziło 11 mln 300 tys. ludzi, z czego aż 10 mln 385 tys. stanowili rodzimi turyści. W celu stworzenia lepszej, bardziej interesującej i dopasowanej oferty, urząd miasta zlecił stworzenie profilu behawioralnego turystów krajowych, którzy zdecydowali się odwiedzić Kraków w ubiegłym sezonie letnim – od czerwca do sierpnia. Zebrano i przeanalizowano dane odnośnie wieku, statusu materialnego, długości pobytu i atrakcji cieszących się największą popularnością.

Według raportu, co może okazać się pewnym zaskoczeniem, spośród turystów krajowych nocujących, najwięcej, bo aż 38% spędziło w Krakowie zaledwie jedną noc. Osób pozostających najdłużej, od 8-14 dni, było najmniej, bo tylko 12,5%. 27,5% wykupiło 4-7 noclegów, a 19% przebywało w mieście 2-3 dni.  Oczywiście, tak duży odsetek pobytów krótkoterminowych jest niepokojący, gdyż nie sprzyja generowaniu wyższych zysków dla hoteli czy obiektów okołonoclegowych, jak restauracji. Bez wątpienia, cała branża turystyczna bardzo liczy na powrót, w przyszłym sezonie, gości zagranicznych. O tym jednak dalej decydować będzie sytuacja pandemiczna i ewentualne restrykcje w podróżowaniu.

Analiza pokazała, że 70% spośród odwiedzających, były to osoby w grupie wiekowej 20–44. Na podstawie zachowań turystów na smartfonach, modelu urządzeń z jakich korzystali, a także atrakcji i miejsc, jakie zdecydowali się odwiedzić, określono ich status materialny. Z uzyskanych na tej podstawie danych, wynika, że o 30% Polaków przyjeżdzających do Krakowa w celach turystycznych, można powiedzieć, że ma status materialny na poziomie bardzo dobrym, a zdecydowana większość, bo 56%, na dobrym. Porównując te wyniki z ogólną populacją całego kraju, gdzie status bardzo dobry wykazuje o połowę mniej osób, dochodzimy do wniosku, że osoby, które odwiedziły Kraków w ubiegłym sezonie letnim, były lepiej sytuowane. Nie jest to zaskakujące, gdyż największa ilość turystów, reprezentująca te 2 grupy pochodziła z woj. mazowieckiego, głównie z Warszawy.

Wśród najbardziej popularnych i odwiedzanych atrakcji, znalazło się Stare Miasto z Rynkiem Głównym, Placem Mariackim i Wieżą Ratuszową, a następnie Wzgórze Wawelskie. Generalnie, turyści krajowi wykazywali duże zainteresowanie ofertą turystyczną Krakowa. Obejrzeli więcej atrakcji i byli bardziej mobilni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *