Jak poprawnie i szybko zarezerwować bilet lotniczy – porady i wskazówki dla turystów

Czym jest zasada no-show
Bilet lotniczy możesz kupić w kilku prostych krokach. W przypadku błędu podczas rezerwacji sprawa już nieco się komplikuje, zwłaszcza że za naniesienie zmian jest naliczana opłata. Jak uniknąć zbędnych problemów, nie przepłacać  i pomyślnie zakończyć rezerwację?

Europejskie Centrum Konsumenckie pokazuje jak prawidłowo zarezerwować i kupić bilet lotniczy. Należy postępować według wymienionych niżej zasad.
1. Przejrzyj i porównaj oferty. Najtańszy bilet może okazać się droższy po wyborze dodatkowych usług, np. bagażu rejestrowanego, miejsca obok drugiego pasażera.
2. Podaj właściwy termin lotu.
3. Upewnij się, czy Twoje dane zostały wpisane poprawnie. Podając imię i nazwisko nie używaj polskich znaków (za późniejsze zmiany może zostać naliczona opłata).
4. Sprawdź, czy bagaż rejestrowany wliczony jest w cenę biletu, czy trzeba za niego dopłacić.
5. Planując kilka lotów osobno nie zapomnij, aby dać sobie wystarczająco dużo czasu na przesiadkę. Jeśli wykupisz przeloty w ramach osobnych biletów, to w przypadku zmiany planu któregoś odcinka lotu, nie będzie przysługiwać Ci prawo do bezpłatnej zmiany pozostałych lotów.
6. Zapoznaj się ze swoimi prawami. W sytuacji odwołania lub opóźnienia lotu może przysługiwać Ci odszkodowanie.
7. Zanim potwierdzisz swoją rezerwację, pamiętaj, aby dokładnie sprawdzić czy nie ma w niej błędu. Jeśli kupujesz bilet lotniczy, nie przysługuje Ci prawo do odstąpienia od umowy w ciągu 14 dni.
Ukryte koszty dodatkowe – na co zwrócić uwagę?
Początek rezerwacji zobowiązuje biura podróży, linie lotnicze, czy pośredników do podania ostatecznego kosztu podróży z uwzględnieniem wszystkich podatków. Możemy trafić jednak na kilka dodatkowych kosztów, które podniosą cenę biletu lotniczego.
• Złożona rezerwacja może zawierać droższe ubezpieczenie. Często zaznaczone jest automatycznie. Aby nie zostało naliczone kilkanaście euro do Twojego rachunku, możesz odznaczyć tę opcję.
• Każda firma posiada inne zasady przewozu bagażu. Większość linii lotniczych nie nalicza opłat za bagaż podręczny, ale istnieją wyjątki dla rozmiaru i wagi bagażu, za które liczy sobie dany przewoźnik. Możesz to sprawdzić w Ogólnych Warunkach Przewozu danej linii. Bagaż rejestrowany lub duży podręczny może mieć wyższą cenę, w zależności od sezonu, czy wybranej trasy.
• Firmy oferują odprawę online. Musisz wtedy sam wydrukować kartę podkładową albo zapisać ją w smartfonie. Za wydrukowanie karty podkładowej na lotnisku możesz zapłacić nawet ok. 40 EUR.
• Samodzielny wybór miejsc w samolocie też często jest płatny. Jeśli podróżujesz z kimś i chcecie siedzieć koło siebie, prawdopodobnie będziecie musieli za to zapłacić.
• Na stronie serwisu pośredniczącego często są pobierane dodatkowe opłaty za zakup biletu (service fee). Pośrednicy za kontakt z linią lotniczą także pobierają opłaty.  Sprawdź dokładnie, co wchodzi w cenę biletu lotniczego oraz dodatkowo płatne usługi.
• Za opłacenie biletu kartą kredytową, przelewem bankowym lub poleceniem zapłaty nie mogą zostać naliczone dodatkowe opłaty. Jest to zabronione w całej Unii Europejskiej.
• Możesz zabezpieczyć się na wypadek rezygnacji z lotu kupując bilet w taryfie umożliwiającej zmiany — będzie on jednak droższy. Zapoznaj się z warunkami danej taryfy lub usługi umożliwiającej zmiany. Innym sposobem jest wykupienie ubezpieczenia na wypadek odwołania rezerwacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *