Przewodnik po Węgrzech

Przewodnik po Węgrzech

Węgrzy przyciągają do siebie turystów przede wszystkim swoją gościnnością, wspaniałą kuchnią oraz sielankowym krajobrazem. Można się tu zachwycić rytmem ognistych czardaszów, bajkową atmosferą nocnych wędrówek po stolicy, chłodnymi falami Balatonu, niepowtarzalnymi zabytkami oraz zaklętymi w ciszy uroczyskami zielonych wzgórz. Kraj ten jest idealny dla turystów, którzy nie lubią tłumów – poza najbardziej znanymi węgierskimi miejscowościami nie spotka się tu wielu turystów. Polacy są tam zawsze witani z nieskrywaną radością.

Węgry położone są w Europie Środkowej, granicząc od wschodu z Rumunią, od zachodu – ze Słowenią i Austrią, od północy – ze Słowacją i Ukrainą, a od południa – z Serbią oraz Chorwacją. Mimo iż kraj ten nie posiada dostępu do morza, posiada jednak największe jezioro w środkowej Europie – Balaton. To tzw. „morze węgierskie” od lat przyciąga rzeszę wiernych mu turystów oraz amatorów sportów wodnych. Największą rzeką Węgier jest Dunaj, która przecina je na dwie części.

Najbardziej charakterystycznym zakątkiem dla krajobrazu węgierskiego jest Wielka Nizina. Stanowi ona węgierski odpowiednik amerykańskiego „dzikiego Zachodu”, czyli sielską krainę pełną stepów (czyli puszt), szachownic pól uprawnych, pastwisk, równin porosłych trawami i łanami zbóż. Można tu zobaczyć poskramiaczy bydła oraz tutejszych kowbojów – czikosów, próbujących poskromić dzikie konie. Miłośników przyrody najbardziej zainteresują tu dwa parki narodowe – Hortobagy i Kiskunsag, będące pozostałościami dawnego słonego stepu, posiadające białe jeziora oraz ruchome wydmy.

Północne Węgry, czyli Średniogórze Północne to obszar gór oraz pogórzy, gdzie turyści mogą znaleźć malownicze winnice tokajskie i ciągnące się aż po horyzont pola słoneczników. Ta część Węgier urzeknie amatorów górskich wycieczek, gdyż będą mogli oni wspiąć się na Góry Bukowe i Matrę z najwyższym węgierskim szczytem – Kekesem, a także podziwiać jeden z najpiękniejszych europejskich obszarów krasowych – Aggtelek.

Na zachodzie kraju między Dunajem a Balatonem mieści się Średniogórze Zadunajskie, czyli pas niskich gór Koris, które obfitują w gorące źródła. Natomiast na południe od Balatonu rozpościera się kraina winem płynąca, skupiona wokół wzgórz Mecsek i Villanyi, gdzie dojrzewają soczyste winogrona wykorzystywane do produkcji najznamienitszych marek węgierskich win.

Od zachodu rozpościerają się Alpy Węgierskie, będące rajem dla turystów kochających sporty zimowe. W tym regionie znajdziemy również Małą Nizinę, która jest oazą pełną zielonych terenów. To kraina rolnictwa i winiarstwa, a jej głównym ośrodkiem jest Gyor.

W Magyaroszag (Węgry) rozmawia się w języku węgierskim. Rzadko można porozumieć się w j. angielskim lub j. niemieckim.

Walutą na Węgrzech jest forint węgierski (HUF). 100 HUF daje w przeliczeniu ok. 1,40 PLN.

Na Węgry najlepiej jest udać się latem, gdyż pogoda wówczas nie kaprysi jak u nas i słońce wtedy jest gwarantowane, a przy tym nie podnosi tak mocno temperatury jak np. w Chorwacji.

W razie wypadków czy nagłych zachorowań udzielana jest bezpłatna pierwsza pomoc lekarska przy wykupionej Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).

Najważniejsze miasta Węgier

Najważniejszym miastem Węgier jest oczywiście stolica tego kraju, uznawana za jedno z najpiękniejszych miast Starego Kontynentu, czyli Budapeszt. Wędrując po tym mieście, warto zajść do Zamku Królewskiego, Zamku Vajdahunyad i wzorowanego na angielskim Parlamentu, w którym można zobaczyć przepiękne wnętrza oraz insygnia królewskie św. Stefana. Budapeszt słynie też z podziemnych źródeł i term. Do największych europejskich łaźni należą te im. Széchenyiego w Lasku Miejskim. Za wejście do nich zapłacimy 50 zł. Warto też się udać do secesyjnego hotelu Gellért, gdzie będzie można połączyć kąpiel i zwiedzanie. Na zakupy węgierskich specjałów – papryki i salami najlepiej jest wybrać się na ulicę Váci, ciągnącej się od placu Fôvam do placu Mihály Vörösmartyego. Budapeszt to także miasto mostów, z których najwspanialszy to Most Łańcuchowy. Jego przyczółków strzegą kamienne lwy, sam zaś jest oświetlony i ukazuje dwa najważniejsze punkty w mieście – zamek w Budzie, ażurowo dekorowany Parlament oraz kościół Macieja ze strzelistą wieżą.

W Budapeszcie nie brakuje też rozrywki dla najmłodszych, którzy znajdą tu Park Pomników, Ogród Zoologiczny, największe w Europie Środkowej Oceanarium i Pałac Cudów przeznaczony dla młodych naukowców. Szukającym odpoczynku poleca się Wyspę Małgorzaty. Znajdziemy na niej aż 96 ha zielonych, w tym korty tenisowe, kąpielisko oraz olimpijskie baseny.

Drugim co do wielkości miastem na Węgrzech jest Debreczyn. Jego atrakcjami są: eklektyczny hotel Aranybika, Megyeháza, czyli secesyjna siedziba władz komitatu, ZOO (Allatkert), Vidámpark – Wesołe Miasteczko, Park z Botanikus kert (ogrodem botanicznym). Specjalnością tego regionu jest pusta-cocktail, czyli brzoskwiniówka z miodówką oraz tokajem, a także pierniki.

Szeged to „miasto słońca” o ciekawej architekturze położone na Wielkiej Nizinie. Udając się tam, warto zwiedzić jego zabytki: Kościół Wotywny Dom Templon, ratusz miejski, Nową Synagogę i neoklasyczny budynek Muzeum Ferenca Móry. Turyści chętnie odwiedzają też budynek tutejszego uniwersytetu z Muzyczną Fontanną, park Ludowy (Népliget) z kortami tenisowymi, wesołym miasteczkiem, amfiteatrem oraz kąpieliska termalne Termálfürdő, Ligetfürdő i piękne nadrzeczne plaże.

W Peczu należy zobaczyć Muzeum Porcelany (fabryka Zsolnay), katakumby wczesnochrześcijańskie, najstarszy uniwersytet na Węgrzech, pierwszą węgierską bibliotekę publiczną z XVII w., teatr narodowy, ZOO i wieżę telewizyjną.

Eger, czyli „Dolina pięknej panny” oferuje przyjezdnym degustacje win, pędzonych w tutejszych piwniczek. Po skosztowaniu można kupić dany trunek po bardzo atrakcyjnej cenie. Najlepsze są te obrośnięte pajęczynami oraz ze starym wartburgiem przed wejściem.

Innymi miejscami wartymi odwiedzenia na Węgrzech są: Gödöllő – położonej ok. 30 km od Budapesztu rezydencji, kochanej przez cesarzowej Elżbiety (Sissi), a także Wyszehrad, gdzie można zobaczyć malownicze ruiny zamku, z których odważniejsi turyści mogą zjechać ze wzgórza tyrolką.

Noclegi w Budapeszcie

Za pokój w hostelu np. w Budapeszcie zapłacimy od 20 PLN, w pensjonacie rodzinnym- od 35 PLN, a w hotelu- od 35 euro.

Dojazd

Do naszych naddunajskich bratanków można dotrzeć drogą powietrzną (zdarzają się promocyjne loty na Węgry za niecałe 100 zł w obie strony) na lotnisko w Budapeszcie czy Debreczynie, samochodem (płatne autostrady) lub pociągiem z Warszawy (ekspres „Polonia”, nocny „Batory”), z Krakowa (ekspres „Cracovia”), ze Szczecina (ekspres „Bem”). Za bilet kolejowy w obie strony zapłacimy niecałe 250 zł.

Aby dostać się na teren Węgier, należy posiadać ważny paszport lub dowód osobisty.

Transport w Węgrzech

Po kraju można jeździć samochodem, autobusem lub metrem (bilet- 270 HUF). Najlepszym środkiem transportu są autobusy, także i te rejsowe.

Węgierska kolej jest szybsza od polskiej i ma wyższy standard. Za każde przejechane 100 km zapłacimy ok 32 PLN (2200 HUF).

Ceny taksówek są podobne jak w Polsce, lecz dyspozytorzy nie mówią w innym języku niż węgierski.

Ceny w Węgrzech

Ceny na Węgrzech nie odbiegają od tych w Polsce. Przeciętny polski turysta wydaje tam 40 zł dziennie. Z wymianą na złotówki w kantorze lub banku nie ma problemów. Za chleb zapłacimy 3 PLN, 1 kg sera żółtego – od 19 PLN, 10 sztuk jajek – ok. 5 PLN, mleko – ok. 3,5 PLN, 1 kg cukru – ok. 3 PLN, paczkę papierosów – 12 PLN, piwo – ok. 3,5 PLN, a wodę – ponad 4 PLN.

Kuchnia węgierska

Będąc na Węgrzech, należy spróbować wyśmienitych win, tutejszego salami, węgierskiego gulaszu, Gyulai Kolbasz – czerwonej kiełbasy, Tortu Dobosa, a także ostrzejszych niż chili papryk węgierskich.

Pamiątki z Węgier

Najlepszymi pamiątkami z Węgier będą wina, wyprodukowane np. w mieście Tokaj (stąd ich nazwa) lub Egerze (najsłynniejsze węgierskie wino, czyli „Bycza Krew” – Egri Bikavér), wyroby porcelanowe lub papryczki w ozdobnych woreczkach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *