Jak zwrócić bilet lotniczy bez ponoszenia kosztów?

Jak zwrócić bilet lotniczy?

Bilety lotnicze kupowane są zazwyczaj z pewnym wyprzedzeniem, szczególnie te związane z wyjazdami urlopowymi. Niestety, każdy, nawet najbardziej dopięty plan może pokrzyżować niespodziewana choroba lub kłopoty rodzinne. Musimy mieć zatem świadomość, że w takich przypadkach bilet najczęściej przepada, a poniesionych z jego tytułu kosztów nie uda się już nam odzyskać. W tanich liniach lotniczych bilety na samolot uznawane są zazwyczaj za bezzwrotne. Co można zrobić, by temu zapobiec?

Kiedy można zwrócić bilet lotniczy?

Najatrakcyjniejsze dla portfela pasażera taryfy lotnicze nie przewidują możliwości zwrotu biletu czy też przesunięcia terminu wylotu. Dokonując zakupu biletu w tych liniach lotniczych, nie będziemy mogli zrezygnować z lotu, ani też zmienić terminu rezerwacji bez poniesienia dodatkowych kosztów. W takich przypadkach przed stratą finansową może nas uratować polisa, czyli ubezpieczenie kosztów anulowania biletu lotniczego. Trzeba jednak pamiętać o tym, że przewoźnicy lotniczy zawierają umowy w bardzo krótkim czasie po nabyciu przez podróżnego biletu (do 48 godzin), a koszty zwracane są do sumy 5000 EUR.

Pasażer, który nabył bilet lotniczy ma prawo odstąpić od umowy i zwrócić go w ciągu 10 dni, lecz tylko w określonych przypadkach losowych:

  • nagłej choroby (pasażera lub kogoś z jego najbliższej rodziny),
  • śmierci bliskiej osoby,
  • utraty pracy,
  • włamania do domu.

Tylko wtedy możemy liczyć na odzyskanie poniesionych kosztów związanych z nabyciem biletu. Warunkiem tego jest wykupienie odpowiedniej polisy, za którą zapłacimy 2,5-3 proc. ceny biletu. Tego rodzaju ubezpieczenie można wykupić tylko w określonym momencie – przy zakupie biletu lub zaraz po, zarówno w biurze podróży, jak i przez internet. Dzięki OWU – Ogólnym Warunkom Ubezpieczenia będzie można zrezygnować z przelotu, nie tracąc przy tym pieniędzy z zakupu biletu. Pamiętajmy, że w przypadku najdroższych biletów można liczyć na odzyskanie całej kwoty za przelot. Zasada jest taka, że im atrakcyjniejsza cena (często promocyjna) biletu, tym mniejsza jej część będzie podlegać zwrotowi.

O polisie OWU warto pomyśleć szczególnie wtedy, kiedy kupujemy drogi bilet lotniczy, będący główną pozycją w kosztach podróży, a dana taryfa nie przewiduje możliwości rezygnacji z niego. Nie opłaca nam się kupować OWU, gdy ochrona wynikająca z ubezpieczenia nie obejmuje opłat lotniskowych, stanowiących dużą część ceny biletu (jak np. w tanich liniach lotniczych).

Pamiętajmy o sprawdzeniu tego, co kupujemy, gdyż niektóre umowy, polisy są tak skonstruowane, że w praktyce okazują się mało przydatne dla pasażera. Możliwość dokonania zwrotu biletu, a także ewentualne warunki tej czynności określane są nie przez przepisy regulujące przewóz lotniczy, lecz przez indywidualne regulaminy przewoźników lotniczych. Jeżeli przewoźnik ma wprowadzone prawo do zwrotu biletu, to po spełnieniu jego warunków nie ma on prawa odmówienia zwrotu pieniędzy za bilet, gdyż może on wówczas stanąć przed sądem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *