Przewodnik po Portugalii

Przewodnik po Portugalii

Portugalia to raj dla turystów chcących wypocząć na zachodnim krańcu Europy. Największą popularnością cieszy się tu nadmorski przylądek Algarve oraz Lizbona.

Amatorzy czynnego wypoczynku będą mieli w Portugalii wiele możliwości – począwszy od pływania czy wspinaczki, aż po wędkarstwo dalekomorskie. Fani golfa znajdą tu ponad 70 wspaniałych pól golfowych. Kraj ten słynie też z ogromnej liczby świąt, festynów i targów. Najbardziej kolorowe procesje religijne można zobaczyć w północnej Portugalii, w Bradze. Portugalia to także raj dla melomanów, gdyż można tu posłuchać zakorzenionej w tradycji, a także wykonywanej na bardzo rzadkich instrumentach muzyki rodzimej.

Do Portugalii najlepiej jest przyjechać wiosną i latem. Turyści kochający słońce powinni wybrać południowy kraniec tego państwa, natomiast narciarze mogą śmiało jechać na wschód oraz północ Portugalii (oczywiście zimą). Również z początkiem jesieni warto tu przyjechać, gdyż na plażach, w hotelach oraz innych ośrodkach wypoczynkowych nie ma już tłumów i można w spokoju, a także już przy nie tak wysokich temperaturach zwiedzać interesujące nas zabytki.

Dokumenty

Jadąc do Portugalii w celach wypoczynkowych, wystarczy mieć przy sobie ważny dowód osobisty lub paszport, gdyż kraj ten, podobnie jak Polska, należy do UE. Turyści mogą posługiwać się tam również polskim prawem jazdy.

Opieka medyczna

Warto mieć przy sobie kartę EKUZ, która zapewni nam bezpłatne korzystanie z publicznych placówek opieki zdrowotnej (w nagłych wypadkach). Za wizytę w przychodni publicznej zapłacimy ok. 5 euro, zaś w prywatnej – ok. 80 euro.

Ceny w Portugalii

W Portugalii obowiązującą walutą jest euro, które w przeliczeniu na polską złotówkę wynosi nieco ponad 4 zł. Ceny w Republice Portugalskiej nie są aż tak wysokie jak w innych krajach Europy.

Ceny noclegów wahają się od 25-50 euro za noc w dwuosobowym pokoju w hostelu, do nawet 300 euro za jednoosobowy pokój w kilkugwiazdkowym hotelu w centrum miasta. Obiad to koszt 5-10 euro, chleb – do 1,50 euro, mleko – 0,6 euro, 10 jaj – 1,4 euro, woda mineralna 1,5 l – 0,5 euro, piwo – 1,15 euro, a paczka papierosów – 4 euro.

Transport w Portugalii

Najłatwiej jest podróżować po Portugalii samochodem, który zapewni turyście najwięcej swobody. Wygodnie jeździ się też niedrogimi pociągami i autobusami.

Niestety Polska nie posiada bezpośredniego połączenia samolotowego z Portugalią. Najlepiej jest wybrać przelot Warszawa – Frankfurt – Lizbona bądź bezpośredni lot do Hiszpanii, a stamtąd jechać do Portugalii autokarem lub pociągiem.

Podróż pociągiem również nie zapewni nam bezpośredniego połączenia, gdyż najkrótszą trasą tym środkiem transportu jest trwająca 3 dni trasa: Warszawa – Paryż – Lizbona.

Autokarem podróż potrwa dwa dni i trzeba jechać z Warszawy na Słowację, potem do Austrii, Francji i tam przesiąść się do autokaru bezpośrednio do Portugalii.

Samochodem na dojazd od Republiki Portugalskiej trzeba poświęcić aż 3-4 dni. Najszybszy dojazd będzie przez Berlin – Paryż – Bordeaux – Hendaya – Burgos – Vilar Formoso.

Miasta i regiony Portugalii

Lizbona to urokliwa stolica Portugalii, w której znajdziemy m.in. Narodowe Muzeum Azulejos poświęcone narodowej formie sztuki portugalskiej, czyli ręcznie malowanym i szkliwionym ceramicznym płytkom, oceanarium, założony w XIX w. piękny ogród pełen bujnych krzewów oraz dorodnych palm, kompleks klasztorny Sao Vuncente de Fora, klasztor Hieronimitów, w którego skrzydłach znajdują się dwa muzea: marynarki i archeologiczne, a także romańska katedra Sé z rokokowym, XVIII-wiecznym wnętrzem. Wędrówkę po mieście najlepiej jest zacząć od starego, XII-wiecznego mauretańskiego zamku o nazwie Castelo de Sao Jorge. Z jego wałów obronnych można ujrzeć całe miasto i tutejszą rzekę – Tag z najdłuższym mostem wiszącym na Starym Kontynencie. Warto również udać się do najbardziej malowniczej części Lizbony, czyli średniowiecznej dzielnicy muzułmańskiej – Alfama.

Idealnym miejscem do letniego wypoczynku będą plaże Algarve. Nie są one tak słynne jak te hiszpańskie, mimo iż infrastruktura turystyczna jest na portugalskim wybrzeżu świetna, mająca w ofercie wiele hoteli, baseny, liczne wypożyczalnie sprzętu sportowego, kawiarnie, kluby oraz dyskoteki. Na odważnych czekają tu narty i skutery wodne, a także dwie portugalskie plaże: Praia de Rocha i Playa de Alvor.

Na uwagę turysty zasługują też rozległe równiny Alentejo, pośród których znajdziemy starożytne miasto Evora. Układ urbanistyczny starej części tego miasta pochodzi z okresu panowania Maurów, o czym świadczy chociażby monumentalna gotycka katedra z elementami romańskimi czy kościół św. Franciszka.

Kierując się dalej na północ, można zwiedzić stare uniwersyteckie miasteczko Coimbra wraz z okolicami.

Amatorom wina polecamy udanie się na w winairskie rejony Portugalii, czyli w kierunku Alto Duero oraz Minho. Produkuje się tam światowej sławy trunek – słodkie i mocne Porto, wyśmienite vinhos verdes czy inne wina. Znajdziemy tam także liczne zabytki, w tym np. wrota Pałacu Biskupiego, XVI-wieczną świątynię São Lourenço, XII-wieczną katedrę i barokowy Igreja São Francisco.

Kolejnym obowiązkowym punktem na trasie po Portugalii powinno być miasto Guimarães nazywane kolebką tego kraju, które zachowało wiele zabytków epoki średniowiecza, w tym m.in. zamek z X w., pałac książęcy Paço dos Duques de Bragança z XV w.

Turyści lubiący ciszę i spokój powinni wybrać północną Portugalię, w której przeważają rolnicze obszary. Dobrym kierunkiem może być też Sintra i jej park krajobrazowy ze wspaniałym pałacem skalnym (Palácio da Pena) z XIX w.

A ci lubujący się raczej w wodnych rozrywkach powinni kierować się ku Maderze nazywanej „perłą Adriatyku” lub „Krainą Wiecznej Wiosny”. Będą oni mieć okazję do ujrzenia największej, pokrytej gęstymi, soczystozielonymi lasami wawrzynowymi i objętej ochroną UNESCO wyspy, która jest rajem dla amatorów sportów wodnych.

Będąc w Portugalii, nie wolno zapomnieć o jednym z największych skupisk prehistorycznych rytów naskalnych na Starym Kontynencie, czyli dolinie Côa. Można tam zobaczyć petroglify skalne rozrzucone na przestrzeni kilkudziesięciu kilometrów, które powstawały w okresie górnego paleolitu i neolitu.

Kuchnia portugalska

Kuchnia portugalska składa się przede wszystkim ze świeżych ryb, soczystej wieprzowiny oraz treściwej zupy ze sporą ilością czosnku. Narodową potrawą jest tu suszony dorsz podawany z gotowanymi ziemniakami o lekko orzechowej, słodkiej nucie zwany baclhau. Każdy przybywający tu turysta musi spróbować znanego na całym świecie wina porto, tutejszych oliwek, sardynek w oliwie oraz przepysznych, soczystych i słodkich portugalskich pomidorów. Obowiązkowym deserem jest pastel de nata, czyli rodzaj babeczki bądź tarty z kremowym nadzieniem. Życie towarzyskie Portugalczyków toczy się w kawiarniach, gdzie m.in. omawia sukcesy lub porażki lokalnej drużyny piłkarskiej. Turyści mogą tu wypić m.in. wyśmienitą kawę typu espresso (cimbalino).

W Portugalii obowiązują konkretne pory spożywania posiłków – śniadanie je się do 10.00, obiad między 12.00 a 14:30, a kolację 19:00-22.00. Warto o tym pamiętać, gdyż większość restauracji zamykana jest o godzinie 15:00 aż do kolacji (czas sjesty).

Pamiątki z Portugalii

Będąc w tym kraju, warto nabyć niepowtarzalne rękodzieła ze srebra lub złota, ręcznie malowaną ceramikę czy też wełniane koce i narzuty. Tradycyjne rzemiosło jest bowiem w Portugalii, obok wina porto, prawdziwą specjalnością. Oryginalną ceramikę można kupić np. w Azulejos. Innymi pamiątkami z Portugalii mogą być wyroby z korka (rzeźby, maty) oraz różne rodzaje wina.

Słowniczek

Językiem używanym w tym kraju jest portugalski (można porozumieć się także w językach hiszpańskim, angielskim lub francuskim). Warto zatem przyswoić sobie kilka zwrotów w tym języku:

dziś – hoje,

jutro – amanhã,

do zobaczenia – Até logo,

dzień dobry – Bom dia (przed południem) lub Boa tarde (po południu),

dobry wieczór/dobranoc – Boa noite,

ile płacę? – Quanto é?,

przepraszam, nie rozumiem – Desculpe, não compreendo,

przepraszam, jak dojść do… – Desculpe. Para ir a…?

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *