Przewodnik po Czechach

bigstock-View-of-Prague-36444844

Republika Czeska graniczy z Polską, Austrią, Niemcami i Słowacją. Obywatele polscy podróżują do tego kraju na podstawie ważnego dowodu osobistego lub paszportu, gdyż Czesi również należą do Unii Europejskiej.

Czechy dzielą się na regiony, które z kolei tworzą krainy. Miłośnicy gór będą najbardziej zainteresowani północnym obszarem Czech, czyli krainą Machy, Górami Łużyckimi, Izerskimi, ziemią Szluknowską i ziemią Fryndlantską. Najpopularniejszym w tym regionie miastem jest Liberec. Północno-Zachodnie Czechy to natomiast idealny kierunek dla amatorów dwóch kółek, którzy będą zachwyceni tutejszymi trasami rowerowymi. W Czechach Południowych znajdziemy zalesione, pełne torfowisk i stawów rybnych niziny oraz liczne rezerwaty. Obszar Czech Wschodnich to Góry Orlickie i pogórze Orlickie, które zachwycą m. in. skalnym miastem i Hradec Kralove. Czeski Raj stanowi najpiękniejszy zakątek tego kraju, gdyż jest on pełen ciekawych formacji skalnych, obiektów architektury ludowej, malowniczych dolin, zamków, pałaców i kościołów. Pozostałymi regionami są Karkonosze, Plzeńsko, Południowe Morawy, Środkowe Morawy, Sumava, Północne Morawy i Śląsk, Środkowe Czechy, Vysocina, a także zachodnioczeskie uzdrowiska.

Jednostką monetarną w Czechach jest korona czeska, czyli ok. 0,15-0,16 PLN. Z wymianą na złotówki nie ma problemu, szczególnie na Morawach i w Pradze. Ceny podstawowych artykułów spożywczych w Republice Czeskiej są zbliżone do cen polskich.

Do Czech dostaniemy się samolotem lecącym z Warszawy do Pragi, autobusem (z większych miast polskich do m.in. Brna, Pragi czy Frydek Mistek), pociągiem z Warszawy do Pragi (ok. 250 zł za bilet II klasy), samochodem (pamiętajmy o jednorazowej opłacie na czeskiej autostradzie).

Do Czech najlepiej jest przyjechać wiosną oraz latem (od maja do września). Poza tym terminem większość atrakcyjnych obiektów w tym kraju, jak np. zamki w okolicach Pragi jest zamkniętych, jak również wyprawy w góry bywają niebezpiecznie w tym okresie.

Regiony Czech

Miłośnicy gór powinni udać się do kurortów znajdujących się w Karkonoszach, Rudawach lub Szumawie. Czechy mogą być znakomitym kierunkiem również dla fanatyków wody, gdyż Czesi posiadają też pojezierze. Znajduje się ono na południu kraju, tuż przy granicy z Austrią. Warto zajrzeć do sennych Czeskich Budziejowic, gdzie będziemy mieli okazję do wędkowania czy popływania. W Republice Czeskiej znajdziemy także cztery parki narodowe: Karkonoski Park Narodowy, Park Narodowy Podyjí, Szumawski Park Narodowy i niedawno powstały Park Narodowy Czeskiej Szwajcarii. Słynny Morawski Kras jest labiryntem zalesionych wzgórz i wapiennych wąwozów, do którego większość turystów przyjeżdża ze względu na zapierające dech jaskinie.

Transport w Czechach

Jeśli zależy nam na tanim i sprawnym transporcie, to najlepiej wybrać kolej. Pociągiem można dotrzeć niemal wszędzie.

Z podróżowaniem samochodem także nie ma większych problemów. Po czeskich drogach jeździ się dużo przyjemniej niż po polskich. Czesi dbają o swoje drogi, na bieżąco je naprawiają, choć drogowskazy są małe i poza autostradami musimy przyzwyczaić się do podawania kierunku na następne miasto powiatowe. Autostrady są płatne.

Największe czeskie lotnisko to port lotniczy w Pradze, które oferuje dużo połączeń do innych miast Czech oraz Europy. Niestety jedyne bezpośrednie połączenie z Czechami to Warszawa. Możemy też polecieć z innych miast w Polsce (Kraków, Wrocław, Gdańsk), choć wówczas będą to już loty z przesiadkami w Pradze bądź Warszawie. Samolotem możemy również dostać się do Ostrawy, Pardubic, Brna, Karlovych Varów.

Wiele miejsc w Czechach nadaje się idealnie do zwiedzania także na rowerze.

Język

Czesi porozumiewają się raczej w swoim języku ojczystym. W większych miastach, recepcjach hoteli oraz w droższych restauracjach zdarza się, że posiadają również znajomość j. angielskiego i j. niemieckiego. Większość sprzedawców zna i rozumie język polski i język rosyjski.

Zdrowie

Przyjezdnych z krajów członkowskich obowiązują te same prawa, co Czechów. Podstawą do uzyskania opieki medycznej jest karta EKUZ. Niestety usługi medyczne w Czechach są częściowo płatne (m.in. wizyta u lekarza, wystawienie recepty, wezwanie pogotowia, pobyt w szpitalu).

Kuchnia czeska

Kuchnia czeska kojarzy się głównie z knedlikami, podawanymi z sosem, duszoną kapustą oraz wieprzowiną. Innymi podstawowymi daniami jedzonymi w tym kraju są: gulasz, pieczeń z polędwicy w śmietanie, kartoflanka, flaczki, zupa z cebuli czy fasoli, wyśmienite sery, praska szynka z kremem chrzanowym, karp lub pstrąg smażony z kminkiem, roladki wieprzowe bądź wołowe, a także desery: wafle karlowarskie, racuchy, naleśniki. Czechy słyną również z piwa, głównie jasnego typu Pilzner lub Budvar ze wspaniałą, wysoką pianką.

Noclegi w Czechach

Studenci mogą skorzystać z noclegu w akademiku, co też ich wyniesie ok. 22 zł. W Republice Czeskiej działają tzw. „Domov Mladeze”, czyli popularne bursy. Można tam przenocować za niewielkie pieniądze (120 koron czeskich za miejsce w ośmioosobowym pokoju). Pewniejszą, choć zarazem droższą opcją jest hostel lub hotel.

Czeskie miasta

Najpopularniejszym kierunkiem w Czechach jest oczywiście stolica tego państwa, czyli urokliwa i wpisana na listę UNESCO jako zbiór doskonale zachowanych oraz nienaruszonych przez wojnę zabudowań miejskich, kościołów, karczm i mostów Praga. Miasto to jest częściej odwiedzane przez turystów niż Budapeszt czy nawet Wiedeń. To co tak przyciąga podróżników do Pragi jest przede wszystkim Most Karola, który można podziwiać także z perspektywy rejsu statkiem po Wełtawie oraz Hradczany z zamkiem. Innymi atrakcjami tego miasta są: Wyszehrad, czyli najstarsza siedziba czeskich książąt z XI w., Złota Uliczka, przy której pracował sam Franz Kafka, Zamek Praski, będący największym zamkiem średniowiecznym na świecie z IX w., ratusz staromiejski z zegarem astronomicznym, gotycką katedrą św. Wita, św. Wacława i św. Wojciecha czy Plac Wacława.

Historyczna stolica Moraw, czyli Brno oferuje turystom Hausperský palác – siedzibę teatru Husa na provázku, XIII-wieczny Zamek Śpilberk, dwór biskupi, renesansowe pałace panów z Lipé i panów z Kunštátu, budynki modernistyczne oraz w stylu funkcjonalizmu, jaskinie i przepaście Morawskiego Krasu, a także ZOO, ogród botaniczny, planetarium, arboretum czy rozległe sady. Brno jest również miastem, które zachęca do uprawiania aktywnej turystyki pieszej, rowerowej oraz wodnej, posiadając wiele szlaków turystycznych, jak np. te w parku Podkomorske lesy, wzdłuż jeziora i w okolicy zamku Veveri.

W Ołomuńcu należy zwiedzić przede wszystkim zabytkowe Stare Miasto, należące do największych w Czechach. Można tam zobaczyć m.in. kolumnę Trójcy Przenajświętszej, umieszczone na liście zabytków UNESCO, a w samym mieście- liczne muea (np. Muzeum Sztuki czy Muzeum Zabytkowych Samochodów), XVIII wieczny ratusz, zamek, klasztor Hradisko oraz Katedrę św. Wacława.

Kochającym wszelkiego rodzaju rozrywkę polecamy udać się do Liberca, gdzie znajdą centrum rekreacyjno-rozrywkowe Babylon z rozbudowanym aquaparkiem, lunaparkiem, bowlingiem a także zamkiem dziecięcym i strzelaniem laserowym. Liberec oferuje turystom też przepiękną, klasyczną architekturę, renesansowy zamek w centrum miasta, ZOO i Ogród Botaniczny, zaporę Stary Harcow oraz ratusz z XIX w.

Warto również zawitać do czeskich uzdrowisk o międzynarodowej sławie, takich jak: Karlowe Wary z gorącymi źródłami i zalesionymi zboczami czy Mariańskie Łaźnie. Amatorzy piwa muszą udać się do Pilzna i Budziejowic, gdzie mieszczące się w nich browary są przystosowane do zwiedzania (warzą się w nich oryginalne czeskie piwa: budweiser oraz Gambrinus). Pilzno słynie ponadto z interaktywnego Muzeum Techniki w odnowionej hali fabrycznej po zakładach Skody oraz ZOO, w którym działa Park Dinozaurów.

Przydatne zwroty po czesku

Dobrý den – dzień dobry,

Nerozumím – nie rozumiem,

Dobrý večer – dobry wieczór,

Na shledanou – do widzenia,

Promiňte – przepraszam,

Kde je….? – gdzie jest…?,

Děkuji – dziękuję,

Prosím- proszę,

Nemluvím česky – nie mówię po czesku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *