Wiza na wyjazdy zagraniczne

Wiza na wyjazdy zagraniczne

Wejście Polski do Unii Europejskiej bardzo ułatwiło podróżowanie między państwami. Teraz wystarczy tylko dowód, aby przekroczyć granicę kraju, należącego do Wspólnoty. Jednak należy pamiętać, że to udogodnienie obejmuje jedynie członków UE. Pozostałe państwa, w tym popularne kurorty, można odwiedzić tylko w momencie posiadania odpowiedniego dokumentu, jakim jest paszport oraz niekiedy także wiza.

W wypadku krótkich pobytów, zazwyczaj nie ma konieczności ubiegania się o wizę. W krajach, w których gospodarka oparta jest na turystyce, zaniechano takich praktyk, by nie zniechęcać potencjalnych klientów. Spełnić trzeba jednak pewne odpłatne formalności.

Osoby decydujące się na zakupienie wycieczki w biurze podróży mają ułatwione zadanie. Wystarczy bowiem po przyjeździe do danego państwa, wypełnić specjalny formularz wizowy oraz uiścić opłatę i można rozpoczynać zwiedzanie lokalnych zabytków.

Polacy najczęściej na letni wypoczynek udają się do Egiptu oraz Tunezji. Tych państw nie obejmuje oczywiście Strefa Schengen, tak więc podczas podróży do Kairu lub Tunisu, niezbędne jest posiadanie określonych pozwoleń.

Obowiązek wizowy utrzymany został przez Egipt. Ubiegać się o wizę można jeszcze przed wyjazdem, w placówkach dyplomatycznych, lub skorzystać z opcji wykupienia dokumentu na lotnisku. Wiza turystyczna w Egipcie wystawiana jest na okres 30 dni, a kosztuje 15 dolarów. Można ją przedłużyć w ciągu 15 dni na maksymalnie 3 miesiące, jednak wówczas konieczne jest podanie powodu pozostania na takich czas.

Łatwiejsza procedura obowiązuje, jeśli chodzi o wycieczki do Tunezji, gdzie zniesiono wizy w przypadku pobytów nieprzekraczających 90 dni. Wymogiem jest półroczna ważność paszportu, co jest szczegółowo sprawdzane przy przekraczaniu granicy. Sytuacja wygląda tak samo w przypadku podróży do Maroko.

Lista krajów utrzymujących obowiązek wizowy jest dostępna na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *