Przewodnik po Wielkiej Brytanii

Anglia

Wielka Brytania jest jednym z najważniejszych państw współczesnego świata. W skład Wielkiej Brytanii wchodzi: Królestwo Anglii ze stolicą w Londynie, Walia oraz Królestwo Szkocji ze stolicą w Edynburgu, a także Irlandia Północna. Razem tworzą one tzw. United Kingdom, czyli Zjednoczone Królestwo. W jego skład nie wchodzą, choć są od niego zależne wyspy Guernsey, Jersey i Wyspa Man. Najważniejszą miejscowością w prowincji Irlandii Północnej jest Belfast. Stołecznym miastem księstwa Walii jest Cardiff, zaś język walijski stanowi najstarszy język w Europie.

Monarchia, której głową jest królowa Elżbieta II to rzecz święta, choć po wydarzeniach związanych z małżeństwem, a następnie rozwodem księcia Karola z Dianą, a także późniejszą śmiercią księżnej autorytet królewskiej rodziny został mocno nadszarpnięty.

Mimo, iż Wielka Brytania należy do Unii Europejskiej, w kraju tym wciąż płaci się tamtejszą narodową walutą, czyli funtem szterlingiem. Największym angielskim nominałem jest 50 funtów, lecz bardzo rzadko się go używa. Lepiej jest rozmienić taki banknot w banku, gdyż w sklepach może nie udać się zapłacić tzw. „pięćdziesiątką”.

Językiem urzędowym w Wielkiej Brytanii jest angielski, choć w użyciu są także: walijski, irlandzki, kornijski, gaelicki szkocki i scots.

Polacy udający się na Wyspy nie muszą starać się o wizy, wystarczy posiadać paszport bądź dowód osobisty. Najlepiej jest lecieć samolotem, choć samochód może być bardziej pociągającą formą transportu dla tych, którzy po drodze chcą zwiedzić również inne europejskie kraje.

Jeśli będziemy potrzebować pomocy lekarskiej na Wyspach, to będą nam przysługiwać te same prawa, co Brytyjczykom. Podstawą uzyskania opieki medycznej jest karta EKUZ.

Atrakcje w Anglii

Dla przeciętnego turysty najważniejszymi miejscami do udania się Wielkiej Brytanii są: Londyn, uniwersytety i dom rodziny królewskiej.

Stolica Anglii – Londyn słynie z przepięknych zabytków architektonicznych i charakterystycznej, bardzo typowej dla kraju kultury. Każdy z nas wie jaki kolor mają londyńskie budki telefoniczne, jak wyglądają angielskie piętrowe autobusy czy Big Ben, będący jedną atrakcji rozpoznawalnych na całym świecie. Bardzo istotnym elementem brytyjskiej kultury są także uniwersytety w Oxfordzie i Cambridge. Reprezentują one światowy poziom nauczania oraz „wypuszczeniem w świat” sporej ilości noblistów. Wielka Brytania obfituje również w zabytki zaliczane do klasycznych (monumentalne zamki, dobrze zachowane klasztory oraz pałace czy niepowtarzalny Stonehenge). Kolejną rzeczą charakterystyczną dla Wielkiej Brytanii jest monumentalna przyroda. Kraj ten znany jest ze starych ogrodów ze starymi, pięknymi drzewami oraz szerokimi alejami. Szczególnie ważnym punktem do zwiedzania są Królewskie Ogrody Botaniczne w Kew.

Kultura

 

Wielka Brytania to kraj łączący w sobie obyczaje i kulturę wielu narodowości. Największą odrębnością szczyci się posiadająca własny parlament, odrębne szkolnictwo i sądownictwo, a także swój własny, tradycyjny folklor. Szkocja – to tam społeczeństwo objęte jest systemem klanowym, wiążącym się z posiadanie odrębnej kratki na kilcie, a wśród tamtejszych rozrywek prym wiodą granie na dudach oraz rzucanie sosnowymi pniami. Drugą kulturą, choć mniej charakterystyczną jest kultura Walii, którą cechują specyficzne zamki, utrzymanie czystego języka walijskiego w szkołach i festiwal regionalnego tańca oraz festiwal pieśni. Trzecim wyróżniającym się regionem jest rozmiłowana w tańcu i muzyce, a także dbająca o zachowanie języka irlandzkiego Irlandia.

Życie nocne

 

Turyści, którzy chcą spędzić towarzysko swój wolny czas powinni udać się do brytyjskiego baru. Będą tam mogli nie tylko tam coś zjeść czy wypić piwo, ale również wziąć udział w grze bądź zawodach. Angielskie puby są niemalże muzeami czy świadkami czasu mającymi w sobie duszę dawnych dni oraz przebywających w nich ludzi, gdyż pełne są starych zdjęć, pamiątek oraz archiwalnych dokumentów. Jednym z najbardziej znanych jest pub Dirty Dick, Old Bell i Taverna Diabła.

Najciekawsze turystycznie miasta i ich zabytki

 

Belfast to miasto, w którym warto zobaczyć przede wszystkim zamek z XII wieku, ratusz miejski z 1906 roku, liczne budynki z epoki wiktoriańskiej i edwardiańskiej i Sir Thomas and lady Dixon Park, w którym znajdziemy ponad 20 tysięcy rodzajów roślin kwitnących.

 

Londyn, czyli stolica Anglii oraz największe miasto w Unii Europejskiej może pochwalić się m.in.:

 • największym na świecie kołem widokowym – London Eye;
 • czterema obiektami wpisanymi na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO: Królewskimi Ogrodami Botanicznymi, obszarem obejmującym Pałac Westminster, Westminster Abbey oraz Kościółem Świętej Małgorzaty, Tower of London i obserwatorium astronomicznym w Greenwich;
 • neogotyckim pałacem ze słynnym Big Benem;
 • Pałacem Buckingham;
 • Westminster Hall, w którym ma swoją siedzibę brytyjski parlament;
 • ulicą pełną sklepów, czyli londyński Chinatown i Covent Garden;
 • mostem zwodzonym Tower Bridge;
 • parkami królewskimi;
 • Royal Opera Hause;
 • Katedrą św. Pawła;
 • najdłuższą na świecie ulicą ze sklepami Oxford;
 • wzgórzem Parliament Hill, z którego można zobaczyć całe centrum Londynu.

Liverpool, miasto kojarzone przede wszystkim z zespołem muzycznym The Beatles oraz ze świetną drużyną piłkarską to także prześliczne, monumentalne miasto z klasycznymi zabytkami. Wśród nich warto zobaczyć m.in.:

 • wykańczany drewnem dom Tudorów Speke Hall;
 • Muzeum Beatles Story;
 • narodowe centrum dzikich kwiatów – The National Wild Flower Centre;
 • galerię sztuki Tate Liverpool, w której znajdują się obrazy Picassa, Rodina czy Mondriana.

Dla miłośników ciekawej architektury perełką wśród angielskich miejscowości będzie na pewno Leeds. Mogą tam oni obejrzeć zabytkowe mury opactwa Cystersów w Kirkstall, wspaniałe budowle sakralne, XIX wieczny ratusz i monumentalne budowle przemysłowe z XIX wieku- przede wszystkim Corn Exchange Centre i położony nieopodal Kirkgate Market.

W Birmingham czeka na turystów usytuowana na Placu Victorii fontanna „River”, XIX-wieczna Katedra świętego Chada, skansen Back-to-backs, Perrott’s Folly – dom myśliwski z ośmiokątną wieżą, park atrakcji Cadbury World, a także dom handlowy mall Bull Ring.

W Edynburgu znajdziemy wiele pięknych i zielonych terenów oraz liczne zabytki (renesansowy pałac pochodzący z początków XV wieku, wybudowany w 30 latach XVII wieku monumentalny Parliament House), Szkockie Muzeum Królewskie, położony na malowniczym wzgórzu kompleks zamkowy, pałac Holyroodhouse ora Królewski Ogród Botaniczny.

Turyści kochający sztukę muszą przyjechać do Glasgow, gdzie czekają na nich muzea (Muzeum transportu, Galeria Sztuki Nowoczesnej). W Nottingham natomiast nie można pominąć obowiązkowego punktu w wycieczce, czyli zamku Wilhelma Zdobywcy, przed którym wybudowano pomnik symbolowi miasta- Robinowi Hoodowi. Będąc w Anglii, nie wolno zapomnieć o udaniu się w miejsce jednej z najsłynniejszych europejskich budowli megalitycznych czyli Stonehenge. Megalit położony jest 13 km od miasta Salisbury w hrabstwie Wiltshire umiejscowionego w południowej Anglii.

Transport w Anglii

 

Po Anglii można poruszać się samochodem (uważajmy na ruch lewostronny), wygodnym i szybkim pociągiem, a także autobusem (połączenia międzymiastowe są tańsza od tych lokalnych).

Lotniska

Heathrow jest największym portem lotniczym Europy oraz pierwszym pod względem ilości obsługiwanych pasażerów lotniskiem na świecie. Lotniskami obsługujące bezpośrednie loty z Polski do Anglii są: port lotniczy w Londynie, Liverpoolu, Bristolu, Birmingham Interantional, Leeds Bradfort, East Midlands oraz Manchesterze i Newcastle. Porty lotnicze w Polsce, które zapewnią nam przelot do Anglii są Warszawa, Szczecin, Gdańsk, Bydgoszcz, Poznań, Katowice i Kraków.

Autobusy

Na Wyspy Brytyjskie można dostać się również autobusem, zaś bilety możemy kupić już prawie w każdym biurze turystycznym, które zajmuje się rezerwacją i sprzedażą biletów autokarowych bądź można zrobić to on- line np. za pośrednictwem firmy Sindbad lub Polonia Transport. Koszt tego rodzaju transportu wyniesie nas w granicach 500 zł, a do tego możemy zabrać większy niż w przypadku samolotu bagaż.

Pociągi

Podróż pociągiem z Polski do Anglii jest nieco szybsza niż autobusem, lecz wymaga co najmniej jednej przesiadki, a ponadto przeważnie jest dwukrotnie droższa.

 

Ceny w Anglii

Funt szterling, czyli popularny funt brytyjski przekłada się na 4,7 – 5,5 PLN. W Anglii ceny są nieco wyższe aniżeli w pozostałych częściach Zjednoczonego Królestwa. Za dwa litry mleka zapłacimy 6-7 zł, chleb-4,5-5 zł, kilogram ziemniaków- 4-5 zł, 10 jaj- 5-6 zł, 100 g kawy- 14-16 zł, litr soku- 6-7 zł, a litr wody mineralnej- 2-2,5 zł.

Palący Anglicy za jedną paczkę swoich „dymków” muszą zapłacić aż 25-28 zł.

Sporo również zapłacimy za nocleg (zakwaterowanie w hostelu to koszt od 60 do 75 zł za dobę, w hotelu – 200-300 zł, zaś za oddzielny apartament zapłacimy 400-600 zł).

Tańsze niż w naszym kraju są tam komputery, aparaty cyfrowe czy odtwarzacze MP3. Zdecydowanie najdroższe angielskie miasto to Londyn, w którym ceny mogą być znacznie wyższe. Jeśli chcemy zrobić najtańsze zakupy, to udajmy się sieci ASDA lub Tesco, tam niektóre produkty są nawet o połowę tańsze niż w normalnych sklepach. Najtaniej wychodzi również zamówienie obiadu w barze szybkiej obsługi (10-20 zł) niż zamówienie posiłku w restauracji (60-100 zł).

Ciekawostki

 

 • w Wielkiej Brytanii obowiązuje ruch lewostronny,
 • Anglicy nie posiadają dowodów osobistych,
 • zazwyczaj angielskie umywalki oraz zlewy posiadają osobny kran do zimnej i ciepłej (bardzo gorącej!) wody,
 • herbatę w Anglii podaje się z mlekiem,
 • tzw. five o`clock kultywowana jest wyłącznie przez wyższe sfery, pijące tradycyjnie herbatę o godz. 17.00,
 • w Anglii stosuje się kołatki przy drzwiach wejściowych zamiast dzwonków,
 • jedynkę należy pisać jako jedną kreskę, gdyż Brytyjczycy odczytają ją jako siódemkę,
 • warto odwiedzać tzw. poundlandy, gdzie można zakupić wiele produktów kosmetycznych za mniej niż 1 funta,
 • angielskie sklepy otwarte są zazwyczaj od 9.00 do 17.30,
 • w UK obowiązuję całkowity zakaz palenia w miejscach publicznych,
 • wybierając się do Wielkiej Brytanii należy pamiętać o wzięciu ze sobą płaszcza przeciwdeszczowego i parasola, gdyż bliskość Oceanu Atlantyckiego powoduje, iż często występują tam opady deszczu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *