Już wkrótce będzie można korzystać z internetu w samolotach

Nie dla wszystkich podróż samolotem należy do wygodnych i przyjemnych. Pasażerowie jako wadę transportu lotniczego wskazują bardzo często brak dostępu do łącza internetowego, przez co nie mogą oni pracować w trakcie lotu. Okazuje się, że niedługo może się to zmienić. Unia Europejska pracuje nad regulacjami prawnymi, które pozwoliłyby liniom lotniczym na jej obszarze na udostępnienie wszystkim pasażerom sieci 5G. Dzięki temu internet w końcu dostępny byłby w samolotach.

Internet w samolotach możliwy?

Informacja, jakoby Unia Europejska chciała zmienić obowiązujące dotąd prawo, zapewne ucieszy niejedną osobę. Wielogodzinny lot samolotem wiąże się przecież z brakiem możliwości skorzystania z internetu, nawet jeśli mamy wykupiony pakiet obejmujący roaming w całej Unii. Może być to irytujące dla sporej części pasażerów linii lotniczych. Dlaczego na pokładach samolotów nie udostępniano hotspotów? Wszystko przez międzynarodowe przepisy zabraniające takiego procederu. Jednak nadchodzą długo wyczekiwane zmiany.

Nowe regulacje unijne

Wszystko wskazuje na to, że już niedługo wszyscy podróżni latający na trasach krajów należących do Unii Europejskiej będą mogli umilić sobie czas na pokładzie oglądając ulubiony film online czy łącząc się z rodziną. Komisja Europejska wzięła ostatnio pod obrady decyzję sprzed kilkunastu lat dotyczącą rezerwacji częstotliwości komunikacji mobilnej 5G. Ma ona zostać udostępniona na potrzeby podniebnych przewoźników, którym pozwoli to na zainstalowanie tej najnowszej technologii wewnątrz samolotów.

Internet w samolocie – w jaki sposób?

Łączność internetowa 5G ma być dostępna w czasie podniebnych podróży. Jak to możliwe? Wszystko dzięki zgodzie KE na udostępnienie kilku częstotliwości 5G. Poza tym potrzebna będzie też instalacja na pokładach maszyn tak zwanych pikokomórek, niewielkich stacji bazowych umożliwiających transmisję danych. Dzięki nim możliwe będzie połączenie sieci satelitarnej z siecią komórkową znajdującą się na powierzchni ziemi. Umożliwi to łączność z ziemią, nawet podczas podróży kilka kilometrów nad nią.

W USA już próbowano

Włodarze unijni nie są pierwszymi, którzy chcieliby wprowadzić usługi internetowe na pokładach samolotów. Jak się okazuje, dwa lata temu podobny pomysł pojawił się w Stanach Zjednoczonych. Szybko się z niego wycofano, ponieważ spotkał się z krytyką większości właścicieli linii lotniczych. Ich główną argumentacją były możliwe zakłócenia w łączności między pilotami a lotniskami, co mogłoby spowodować kłopoty w prawidłowej komunikacji między nimi i doprowadzić do tragedii. Mimo wszystko nie zbadano, czy obie łączności miały na siebie wpływać. Tym bardziej, że w kokpicie korzysta się z częstotliwości 4,2-4,4 GHz, a pasażerom udostępniono by internet na częstotliwości 5 GHz i wyższej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *