Jak przygotować się do długiego lotu?

Dluga podroz samolotem

fot. l i g h t p o e t/bigstockphoto.com

Długa podróż samolotem może być wyzwaniem nawet dla najbardziej wytrawnych podróżników. Wiele godzin w zamkniętym pomieszczeniu bez świeżego powietrza nie pozostaje bez wpływu na nasz organizm. Co zrobić, by przygotować się na długi lot?

1. Ubierz się wygodnie i pamiętaj o tym, że w samolocie działa klimatyzacja. Rozluźnij pasek u spodni, kołnierzyk i krawat. Na czas lotu nie zakładaj obcisłych rajstop lub pończoch, zdejmij biżuterię i pierścionki. Przygotuj się na temperaturę miejsca, w którym lądujesz, jak również na zwyczaje w nim panujące, szczególnie jeśli podróżujesz np. do kraju muzułmańskiego.

2. Podczas długiego lotu unikaj eksperymentowania z egzotycznymi potrawami, zjedź coś lekkostrawnego lub zabierz ze sobą owoce (np. banany). Wszelkie sensacje żołądkowe na pokładzie samolotu będą jeszcze bardziej nieprzyjemne. Zadbaj też o pory posiłku, nie objadaj się przed samym snem, jeśli podróż odbywa się nocą. By przygotować się do pobytu w nowym miejscu i zminimalizować jet lag, warto jeść o porach według czasu miejsca, do którego lecimy.

2. Na czas podróży lepiej nie zażywać środków nasennych. Przez wylotem można wziąć aspirynę, która rozrzedza krew. Jeśli na stałe przyjmujesz leki, skonsultuj się przed lotem ze swoim lekarzem.

3. Stanowczo nie poleca się pić alkoholu w czasie lotu, lepiej wybrać soki owocowe, umiarkowane ilości herbaty lub kawy. Warto za to pić duże ilości wody. Alkohol nie tylko wysusza skórę, ale również odwadnia organizm.

4. Co wziąć na pokład samolotu? Weź ze sobą książkę lub gazetę. Dobrym pomysłem jest zabranie podróżnej poduszki w kształcie rogala. Sprawdza się również opaska na oczy i minizestaw kosmetyczny ze szczoteczką i pastą do zębów oraz nawilżanymi chusteczkami.

5. Jak poradzić sobie z jet lagiem – przekraczaniem kilku stref czasowych i ewentualnymi problemami ze snem? Jeśli podróżujesz na wschód, kilka dni przed wylotem staraj się kłaść spać i wstawać ok. 2 h wcześniej niż zazwyczaj. Jeśli podróżujesz na zachód, staraj się to robić ok. 2 h później i, jeśli to możliwe, wybierz lot około południa.

6. Ruszaj się. Co jakiś czas wstań ze swojego miejsca, przejdź się do toalety, wykonaj parę przysiadów, krążenie ramionami, głową. Poprawi to Twoje samopoczucie i pozwoli zachować dobre krążenie krwi, lot samolotem może się bowiem przyczynić do powstania zakrzepicy żył głębokich kończyn dolnych. Bagaż podręczny umieść w schowku nad głową, żeby mieć więcej miejsca na rozprostowanie nóg podczas wielogodzinnego siedzenia.

7. Zadbaj o swoje zdrowie i odporność. Wiele godzin w suchym klimatyzowanym pomieszczeniu może rozwinąć np. drobne przeziębienie, które nie może utrudnić nie tylko sam przelot, ale i dalszy pobyt w wybranym miejscu. Wysypiaj się i zatroszcz się o to, by właściwie się odżywiać przed samą podróżą. Najlepiej zjeść wcześniej syty, ale lekkostrawny posiłek.

Po odpowiednim przygotowaniu do wielogodzinnej podróży pozostaje tylko życzyć przyjemnego lotu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *