Do których krajów można podróżować?

Od 13 czerwca podróżowanie poza granice Polski stało się znowu możliwe. Na początku lista była okrojona i po powrocie obowiązywała 14-dniowa kwarantanna. Z każdym dniem coraz łatwiej jest wyjechać i wrócić bez żadnych konsekwencji. Jak teraz wygląda podróżowanie?

Na dzień 15 czerwca możemy swobodnie poruszać się po terytorium Unii Europejskiej z kilkoma wyjątkami. Z krajów, do których Polacy mają nadal ograniczony dostęp wyróżniamy Słowenię, Litwę, Finlandię, Danię, Rumunię. Pozostałe kraje, do których na dzień 30 czerwca nie mamy dostępu, to m.in. Mołdawia, Gruzja, Bośnia i Hercegowina, Norwegia, Rosja, Izrael, Maroko i Tunezja. Do kilku państw przed wjazdem potrzebować będziemy negatywnego testu na koronawirusa. Wśród nich wyróżniamy: Cypr, Białoruś czy Czarnogórę. Inne kraje wymagają natomiast 14-dniowej kwarantanny. To m.in. Belgia i Wielka Brytania.

Chcesz lecieć za granicę? Co musisz zrobić?

Sytuacja zmienia się bardzo dynamicznie, dlatego warto na bieżąco śledzić komunikaty dotyczącego interesującego nas kraju. Zmiany zwykle związane są z sytuacją pandemiczną w Polsce. W momencie, kiedy odnotowuje się więcej lub mniej przypadków zachorowań, niektóre kraje znoszą lub przywracają obostrzenia. Czasem jest to całkowity zakaz wjazdu na terytorium danego państwa, a niekiedy wymagany jest test lub 14-dniowa kwarantanna. Najnowszych informacji najlepiej szukać w oficjalnych komunikatach rządowych.

Ważne wskazówki

Warto wiedzieć, że obostrzenia dotyczą kraju, z którego przylatujemy, a nie np. państwa pochodzenia czy tam, gdzie wydany mamy paszport. Przykładowo do Grecji nie możemy wjechać lecąc z Wielkiej Brytanii, ale jeśli lecimy z Polski z brytyjskim paszportem, to bez problemu zostaniemy wpuszczeni na terytorium Grecji. Przed wyjazdem sprawdzajmy, jak wyglądają obostrzenia na miejscu – czy i gdzie obowiązuje noszenie maseczek lub zasłanianie ust i nosa. Dla własnego komfortu i bezpieczeństwa pamiętajmy o częstym myciu oraz dezynfekowaniu rąk, a także o dystansie społecznym. Szczególnie w krajach, w których wskaźnik zachorować nadal jest wysoki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *