Co warto zobaczyć na Warmii?

Choć wiele osób myli ją z Mazurami, warto wiedzieć, że to właśnie na Warmii zobaczyć można wiele pięknych miejsc. Urokliwe miasteczka, sporo zabytków i przede wszystkim nieziemskie krajobrazy. Co warto zobaczyć na Warmii?

Warmia – historyczna kraina

Znajduje się ona na północnym wschodzie Polski. Trudno tam dojechać (drogi w tym rejonie kraju są niezbyt zachęcające), ale zdecydowanie warto się pomęczyć! Granice Warmii ustalone zostały już w XIII wieku i były to wówczas ziemie należące do jedynie do biskupów. Warto jednak wiedzieć o Warmii to, że nie była ona zawsze polska. Warto zatem spojrzeć na tę krainę przez pryzmat historii Prus, gdyż to właśnie plemiona pruskie przez większą część czasu zamieszkiwały Warmię.

Zamek Kapituły Warmińskiej

Jego historia jest naprawdę warta poznania, ale również długa i zawiła. Powstał bowiem w 1348 roku i na przestrzeni wieków niejednokrotnie zmieniał właścicieli. Zamek pełnił funkcje obronne, ale to w nim umiejscowiony był również skarbiec kapituły warmińskiej. Ciekawy fakt historyczny o Zamku Kapituły Warmińskiej jest taki, że w latach 1516-1521 administratorem dóbr kapituły warmińskiej był Mikołaj Kopernik. Mało tego – dzięki doskonałemu planowi obrony Zamku, który został przez niego ustanowiony, Krzyżakom, choć próbowali, nie udało się odbić Zamku w 1521 roku. W zabytku można również zobaczyć piękne pamiątki, które pozostawił po sobie Mikołaj Kopernik – inkunabuł medyczny oraz tablicę astronomiczną.

Leśne Arboretum Warmii i Mazur

Czyli miejsce, w którym można poczuć się niemal jak w raju. Ten przepiękny ogród botaniczny ma na celu podkreślić piękno natury, zbliżyć turystę do niej, a jednocześnie przekazać mu podstawową wiedzę na temat roślin znajdujących się na jego terenie. Magiczne i edukacyjne miejsce nieopodal Olsztyna. Jego historia sięga aż roku 1983.

Skansen maszyn rolniczych

To nie lada gratka dla miłośników tego rodzaju sprzętu. Co ciekawe, znajdują się tu eksponaty kolekcjonowane od początku XX wieku, w tym kieraty konne, których liczba sięga 227 i jest to oficjalnie rekordowa kolekcja tego rodzaju sprzętów w jednym miejscu.

Jest wiele miejsc, które warto odwiedzić na Warmii, ale te trzy to pozycje obowiązkowe! Wart odwiedzenia jest oczywiście również sam Olsztyn, a nie jedynie jego okolice. Jedno jest pewne – przed urlopem należy sporządzić plan zwiedzania, aby nie pominąć żadnego ze skarbów historycznych i kulturowych znajdujących się na Warmii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.