Atrakcje województwa świętokrzyskiego

Województwo świętokrzyskie jest niezwykle zróżnicowane pod względem znajdujących się w nim atrakcji. To z pewnością doskonałe miejsce do odpoczynku, kontaktu z naturą czy zwiedzania zabytkowych obiektów. Co warto zobaczyć w świętokrzyskim?

Województwo świętokrzyskie położone jest w południowo-wschodniej Polsce, na południe od Warszawy. Jego powierzchnia wynosi 11 710,5 km², a stolicą są Kielce. Najbardziej charakterystycznym miejscem regonu są oczywiście Góry Świętokrzyskie, czyli Świętokrzyski Park Narodowy. Jednak województwo ma do zaoferowania o wiele więcej. Zdecydowanym plusem jest to, że każdy znajdzie tutaj atrakcje dla siebie. Na co zwrócić uwagę planując wycieczkę do tego regionu?

Świętokrzyski Park Narodowy i Święty Krzyż

Góry Świętokrzyskie to niski łańcuch górski, który pozwala na ciekawe i aktywne spędzenie czasu osobom w każdym wieku i o różnorodnej kondycji. Łagodna wspinaczka, spacery i niezwykłe widoki każdego roku zachęcają do odwiedzenie tego miejsca. Najwyższym szczytem jest Łysica – 614 m n.p.m.

Skałki Piekło pod Niekłaniem

Punkt obowiązkowy dla osób, które uwielbiają spacery na łonie natury to Rezerwat Skałki Piekło pod Niekłaniem.  Znajduje się na powierzchni około 6 ha, a jego główną atrakcją są skały powstałe w wyniku erozji sięgające nawet 7 metrów wysokości. To mało popularne miejsce, dzięki czemu nie jest zatłoczone i skomercjalizowane. Pozwala na spokój i samotność w pięknych okolicznościach przyrody.

Chęciny – Jaskinia Raj i Zamek Królewski

Jaskinia Raj jest jedną z największych atrakcji w całej Polsce. Rocznie odwiedza ją  około 100 tysięcy turystów! Pozwala na odkrywanie historii i geologicznych tajemnic zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Będąc w Chęcinach warto odwiedzić Zamek Królewski – imponującą budowlę z przełomu XIII i XIV wieku.

Zamek Krzyżtopór w Ujeździe

Pasjonatom historii i rycerstwa z pewnością spodoba się Zamek Krzyżtopór, którego budowa rozpoczęła się w XVII w. i nigdy nie została ostatecznie ukończona. Można trafić tutaj na wyjątkową imprezę lub turniej rycerski, które organizowane są corocznie. To miejsce z niepowtarzalnym klimatem i wieloma legendami, które urosły wokół budynku.

Sandomierz

Jedno z najpiękniejszych i najciekawszych architektonicznie miast w Polsce. Sandomierz położony jest na nadwiślańskiej skarpie i zachwyca swoim klimatem. Klimatyczne kamienice, kościoły i legendy sprawiają, że na chwilę przeniesiemy się w czasie. Fanom serialu kryminalnego „Ojciec Mateusz”, który kręcony był właśnie w Sandomierzu, z pewnością spodoba się specjalna ścieżka turystyczna „Śladami Ojca Mateusza”.

Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie

Nie tylko dzieci będą zachwycone wycieczką do Pacanowa, skąd „pochodził” Koziołek Matołek. W Centrum Bajki znajdziemy bohaterów klasycznych bajek i weźmiemy udział w spektaklach Małego Teatru. Dodatkową atrakcją jest Kraina Soria Moria nawiązująca do bajek i legend skandynawskich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *