Przewodnik po Francji

bigstock-Eiffel-tower-Paris-France--37017037

Francja to kraj przyciągający co roku rzeszę turystów. Liczne zabytki, muzea, ciekawa kultura i przepiękne krajobrazy to główna siła napędowa ruchu turystycznego we Francji. Państwo posiada dobrze rozwinięty transport, porządne drogi i szeroką bazę noclegową. Stolica kraju, czyli Paryż, pełna jest luksusowych, aczkolwiek tanich hoteli, pensjonatów czy schronisk młodzieżowych. A gdy turyści znajdą już w nich nocleg, ich możliwości rozrywek są nieograniczone, ponieważ ”miasto miłości”, podobnie jak Nowy Jork, nigdy nie śpi.

Francja jest krajem kojarzonym przede wszystkim z Paryżem, dobrym winem, serem, elegancją, modą, sztuką i wyszukanym gustem. Turyści udający się tam na wypoczynek mogą liczyć na zakosztowanie życia na najwyższym poziomie, niezwykłe doznania artystyczne, leniuchowanie na przepięknych plażach i posmakowania najlepszego wina na świecie. Republika Francuska pod względem podejścia do stolicy kraju bardzo przypomina Polskę. Tam również Paryż stawia się na pierwszym miejscu, zaś cała reszta Republiki Francuskiej to według jej obywateli – prowincja. Ważność tego miasta podkreśla również historia, albowiem to właśnie w pobliskim Paryżowi regionie- Île-de-France narodziło się państwo francuskie.

Republika Francuska posiada największą powierzchnię terytorialną pośród państw Unii Europejskiej. Nazwa „Francja” powstała od germańskiego plemienia Franków, mieszkającego niegdyś w regionie po upadku Cesarstwa Zachodniorzymskiego. We Francji istnieją 22 regiony (Alzacja, Bretania, Centre, Akwitania, Korsyka, Burgundia, Franche-Comte, Limousin, Langwedocja, Il-de-France, Szampania, Prowansja, Pikardia, Owernia, Dolna Normandia, Górna Normandia, Lotaryngia, Nord-Pas-de-Calais, Midi-Pyrenees, Pays do Loire, Poitou-Charentes, Rodan), ustalone po rewolucji Francuskiej. Na monetach czy drukach urzędowych wciąż znajdziemy hasło tamtego przewrotu : „liberté, égalité, fraternité”, czyli „wolność, równość, braterstwo”.

Francja graniczy aż z ośmioma państwami: Belgią, Hiszpanią, Andorą, Monako, Luksemburgiem, Szwajcarią, Niemcami i Włochami. Leży ona między Oceanem Atlantyckim a Morzem Śródziemnym. Największym miastem Francji jest jej stolica, czyli Paryż. Językiem urzędowym jest francuski, choć przebywając w tym kraju, napotkamy wiele rozmaitych dialektów (kataloński, korsykański, bretoński, baskijski). Po angielsku bez problemu możemy porozumieć się w Paryżu, a także na Lazurowym Wybrzeżu. W innych częściach tego kraju mogą wystąpić problemy w komunikowaniu się po angielsku, ponieważ Francuzi słabo przyswajają sobie języki obce. W Republice Francuskiej należy płacić w euro.

Obywatele Polski nie muszą posiadać wiz, aby dostać się na teren Francji. Wystarczy mieć ważny dowód osobisty lub paszport.

Francuskie zwyczaje

Turyści udający do tego kraju na pewno nie będą mogli narzekać na wysoką kulturę bycia w tym kraju. Wszędzie zostaną oni znakomicie i grzecznie obsłużeni. Pamiętajmy, aby częściej niż w naszym ojczystym kraju używać zwrotów grzecznościowych: dzień dobry (bonjour), dziękuję (merci), do widzenia (au revoir). Jeżeli wybierzemy się na targ, to bez zgody właściciela straganu nie wolno dotykać znajdujących się tam warzyw czy owoców, a także nie depczmy znajdującego się nieopodal trawnika. Powyższe zasady obowiązują w każdym francuskim mieście.

Podróżowanie po Francji

Po Francji można podróżować samolotem, pociągiem, samochodem i autobusem. Kierowcy muszą pamiętać o kilku obowiązujących w tym kraju przepisach drogowych:

 • za przejazd po autostradzie uiszcza się opłatę (przy bramkach),
 • dopuszczalny poziom alkoholu we krwi to 0,5 promila,
 • prędkości maksymalne to: 50 km/h (w mieście), 110 km/h (poza miastem) i 130 km/h (na autostradzie)

Polskie prawo jazdy jest we Francji honorowane.

Francja posiada najszybszą kolej w całej Europie (TGV), a także RAR. Autobusy przeważnie stanowią przedłużenie linii kolejowej, głównie w regionach wiejskich.

Pomoc medyczna dla turysty

Każdy obywatel państwa należącego do Unii Europejskiej leczony jest we Francji na zasadzie wzajemności, czyli przysługują mu takie same prawa, co obywatelowi Republiki Francuskiej. Wymagane jest jedynie wyrobienie w oddziale NFZ karty EKUZ.

Wykupując leki na receptę, możemy liczyć na 100%, 65%, 35% lub 15% refundacji, przy czym należy pamiętać, iż leki zaznaczone trójkątem nie podlegają refundacji.

Kasa chorych pokrywa 80% kosztów związanych z hospitalizacją, 60% kosztów na badania laboratoryjne i 75% za wizytę w ambulatorium. Jeśli zadzwonimy po pogotowie (nr 15), to będziemy musieli pokryć aż 65% kosztów transportu z własnej kieszeni.

Warto posiadać odrębne, prywatne ubezpieczenie kosztów leczenia, w tym również transportu do Polski.

Kuchnia francuska

Kuchnia francuska jest bardzo bogata i składa się z wielu elementów, począwszy od wykwintnych dań wprost z dworów i pałaców, a skończywszy na prostych elementach kuchni wiejskiej. Ukoronowaniem każdego posiłku we Francji jest wyśmienity deser. Francuzi uwielbiają sery, wina, owoce morza, świeże warzywa, bagietki, zupę rybną, żabie udka i crepes – czyli naleśniki francuskie.

W tamtejszych restauracjach standardowo serwuje się przystawkę, danie główne, talerz z serami i deser z kawą.

Podstawowe zwroty w języku francuskim

 • Excusez-moi – przepraszam,
 • Au revoir Monsieur/Madame – do widzenia,
 • Merci – dziękuję,
 • S’il vous plait – proszę,
 • Bonjour – Dzień dobry,
 • Je ne comprends pas – nie rozumiem,
 • Je ne parle pas bien français – nie za dobrze mówię po francusku,
 • L’addition, s’il vous plaît= poproszę o rachunek, Combien ça coute? – ile kosztuje…,
 • Ou est…? – gdzie jest…,
 • Comment aller a…?- jak dotrzeć do….

Co zabrać ze sobą

We Francji przydadzą się okulary przeciwsłoneczne, kapelusz do ochrony przed słońcem, krem z ochronnym filtrem i ubranie przeciwdeszczowe.

Jak dojechać

Polscy przewoźnicy udostępniają swoim rodakom połączenia autokarowe do: Paryża, Lyonu, Besancon, Chalon Sur Saone, Billy Montigny, Le Creusot, Metz, Mulhouse, Lens, Lille, Nicei, Reims, Sochaux, Strasbourga i Taize. Z Polski do Paryża można dojechać pociągiem z przesiadką we Frankfurcie bądź Brukseli. Samoloty francuskich linii lotniczych i polskich linii lotniczych odbywają regularne loty z Warszawy do Paryża, Nicei oraz Nicei, a także z Krakowa do Paryża.

Noclegi

Za nocleg w Paryżu zapłacimy 100 euro za osobę (noc w porządnym hotelu), dlatego też lepszą opcją będzie hostel, schronisko młodzieżowe czy camping.

Ceny

Obowiązującą we Francji walutą jest euro (1 euro to nieco ponad 4 PLN). Za chleb zapłacimy 1 euro, za 10 jajek-1,5 euro, za 1 kg sera- 4,40 euro, 1 kg szynki- 10 euro, cukier- 1 euro, wodę mineralną- 0,65 euro, wino- 2,50 euro, papierosy- 6,90 euro.

Największe miasta

Do największych i najchętniej odwiedzanym miast we Francji należą: Paryż, Marsylia, Lyon, Nicea, Bordeaux, Strasburg i Tuluza. Każde z nich ma magiczny klimat i równie wspaniałe atrakcje do zaoferowania turystom.

Paryż

Paryż, czyli stolica Francji stanowi miejsce wyjątkowe, nie tylko ze względu na swój specyficzny klimat, ale dlatego, iż każdy turysta znajdzie tu coś dla siebie. Najatrakcyjniejszymi miejscami w Paryżu są: Muzeum D’Orsay, Muzeum Luwr, Disneyland, Katedra Notre Dame. Niekwestionowanym symbolem Paryża jest powstała w XX wieku Wieża Eiffla.

Stolica Francji niezaprzeczalnie kojarzy się z mianem miasta zakochanych, dzięki swojemu fantastycznemu klimatowi, licznym, wąskim uliczkom, kafejkom oraz muzyce. Jest to również miasto sztuki i artystów. Na co dzień ma się tu do czynienia z wystawami obrazów wprost na jezdni bądź chodniku. Warto udać się tu na Montmartre, czyli dzielnicę cyganerii paryskiej, kabaretów oraz rozrywki. Miłośnicy sztuki mają szerokie pole do popisu, gdyż w sercu Francji znajduje się ponad 400 galerii sztuki i ok. 150 muzeów, a także liczne muzea, które skrywają wiele światowych dzieł sztuki. Miłośnicy sztuki współczesnej muszą udać się do Centrum Georges Pompidou, zaś tradycjonaliści- do mieszczącego się w budynku po dawnym dworcu kolejowym Muzeum d`Orsay, w którym umieszczono dzieła takich impresjonistów jak Monet, a także obrazy Degasa, Maneta, Gauguina, Van Gogha czy Bonnarda.

Wśród licznych zabytków tego słynnego miasta miłości znajdziemy: bogato zdobiony rzeźbami Łuk Triumfalny na place de l`Etoile(na końcu Pól Elizejskich), budowaną przez 200 lat na pierwotnej wyspie stanowiącej Paryż- Île de la Cité w stylu francuskiego gotyku Katedrę Notre Dame, Bazylikę Sacré – Coeur, zajmujący prawie 50 ha cmentarz Pere Lachaise, najpiękniejszy paryski pałac wraz z największym na świecie Muzeum Sztuki, czyli Luwr.

Każdy podróżnik przybywający do serca Francji powinien udać się przynajmniej na jeden spacer nad Sekwanę. Można tu również korzystać z pobliskich plaż, lecz z powodu dużych zanieczyszczeń tej rzeki kąpiele w niej są zabronione.

Marsylia

Marsylia położona jest na południu Francji, w regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże. Do największych skarbów tutejszej okolicy należą pejzaże, kuchnia oraz riwiera.

Jest to najbardziej kosmopolityczne miasto w Republice Francuskiej, co też zawdzięcza mieszczącemu się tu portowi. W Marsylii warto zwiedzić XIX-wieczną Bazylikę Notre-Damme-de-la-Garde, Muzeum Historii Marsylii, opactwo San Victor, tzw. Ogród Ruin, a także liczne parki i ogrody.

Tuluza

Kierując się w stronę Pirenejów turyści odkryją uprzemysłowioną kosmiczno-lotniczą Tuluzę, która została założona przez starożytnych Rzymian. Podróżnikom nie umknie również uwadze charakterystyczna czerwona cegła, którą widać na elewacjach budynków w tej miejscowości, stąd też nazwa „różowe miasto” stosowane przez Francuzów zamiennie z Tuluzą.

Po mieście tym możemy poruszać się metrem lub udać się w kierunku portu rzecznego, zaś poza nim-liniami kolejowymi lub autostradą.

W Tuluzie obowiązkowymi punktami w zwiedzaniu powinny być: jedno z najbogatszych pod względem zbiorów w całej Republice Francuskiej – Musee des Augustins, Plac du Capitole, XIV-wieczna kaplica św. Antoniego, katedra św. Szczepana, a także wpisana na Listę UNESCO Bazylika św. Saturnina.

Nicea

Na lazurowym Wybrzeżu leży także francuskie uzdrowisko, kąpielisko morskie i ośrodek sportu wraz z rozrywkami w postaci kasyn czy regat, czyli Nicea. Oprócz amatorów plażowania czy sportów wodnych odnajdą się tu również miłośnicy historii. Atrakcjami dla nich na pewno będą: Cathédrale Ste-Réparate przy placu Rossettiego, posiadająca charakterystyczną kopułą pokrytą kolorowymi dachówkami, Plac Massena, który zachwyca swoimi przepięknymi starymi kamieniczkami oraz licznymi fontannamiczy pozostałości rzymskich ruin w dzielnicy Cimiez. Warto również skierować swoje kroki do Pałacu Lascarisa z wystawą genueńskiej sztuki baroku, przede wszystkim kobierców i mebli, Nicejskiego Muzeum Historii Sztuki, Muzeum Chagala czy Musée Matisse.

Wieczorami natomiast można przejść się wzdłuż długiego spacerowego bulwaru wysadzanymi palmami prowadzącym wzdłuż wybrzeża zatoki i noszącym nazwę Promenade des Anglais.

W Nicei znajdziemy wiele miejsc noclegowych oraz obiektów rozrywki, typowych dla kurortów Lazurowego Wybrzeża, którego formalnie jest stolicą.

Lyon stanowi najstarsze miasto w Republice Francuskiej, które zostało wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Pasjonaci historii będą mogli odkrywać w nim wiele historycznych perełek, takich jak np. ruiny rzymskich budowli. Kierując się w południowo-zachodnie krańce Francji, należy wstąpić do słynnego ze swoich winiarskich wyrobów – Bordeaux. Nie wolno zapomnieć także o słynnej miejscowości zamieszkiwanej przez żandarma Cruchota, czyli Saint Tropez, niegdysiejszego kurortu dla najbogatszych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *