Ostrzeżenia MSZ dla podróżnych

Ostrzeżenie MSZ dla podróżnych

fot. Sergy Petrov/bigstockphoto.com

Przed urlopem – szczególnie w dalekich, egzotycznych krajach – warto się zapoznać z ostrzeżeniami dla podróżnych zamieszczanymi przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Są to jedne z najważniejszych informacji dla osób wybierających się za granicę, gdyż dotyczą ich bezpieczeństwa. Jest to obecnie o tyle istotne, gdyż w wielu krajach chętnie odwiedzanych przez turystów sytuacja polityczna i społeczna jest co najmniej niestabilna, a wielu przypadkach mamy do czynienia z groźbą zamachów terrorystycznych.

Najprostszym sposobem na sprawdzenie, czy dany kraj jest bezpieczny dla podróżnych, jest zajrzenie na stronę internetową MSZ. Tam w panelu znajdziemy odnośnik do „Ostrzeżeń dla podróżnych”, które zawierają podstawowe informacje o państwach, w których są m.in. zamieszki, konflikty etniczne czy wojskowe.

Podstawowym sposobem na określenie poziomu bezpieczeństwa w danym miejscu są cztery stopnie:

1. „Zachowaj zwykłą ostrożność”. W takich krajach należy zadbać o poszanowanie lokalnych zwyczajów i kultury oraz zachowywać standardy bezpieczeństwa takie jak w Polsce, np. nie afiszować się z dużą ilością gotówki w miejscach publicznych. Kraj opisany takim mianem jest generalnie bezpieczny.

2. „Ostrzegamy przez podróżą”. Takie kraje nie są raczej w stanie wojny, ale np. przestępczość jest znacznie wyższa niż przeciętna. Można tam jechać, ale trzeba być przygotowanym na to, że nie jest to miejsce do końca bezpieczne. Jeśli planujemy tam wyjazd, to albo należy przygotować się na zachowanie specjalnych względów bezpieczeństwa, albo zmienić swoją destynację.

3. „Nie podróżuj”. Do tych krajów nie powinniśmy wjeżdżać, chyba, że jest to absolutnie koniecznie. Takie określenie może oznaczać, że są one zagrożone zamachami terrorystycznymi lub mamy do czynienia z dużym ryzykiem związanym z sytuacją polityczną lub militarną.

4. „Opuść natychmiast”. Oznacza to stan najwyższego zagrożenia. Jeśli znajdujemy się w takim miejscu, należy go dla własnego bezpieczeństwa natychmiast opuścić, polecany jest również kontakt z jednostką dyplomatyczną RP na tym obszarze, która pomoże w wyjeździe. Jeśli planujemy tam wyjazd, należy bezwzględnie z niego zrezygnować. Kraj ten może znajdować się w stanie wojny, występuje tam najwyższy stopień zagrożenia terrorystycznego, trwają regularne walki lub na tym terenie znajdują się obozy terrorystów. Jest tam zagrożone nie tylko bezpieczeństwo czy zdrowie potencjalnych podróżnych, ale i życie.

W ostrzeżeniach dla podróżnych znajdziemy również informacje nie tylko o zagrożeniach, ale również różnego rodzaju specjalnych sytuacjach, jakie nas mogą spotkać. Np. w przypadku Grecji była to informacja o konieczności zabrania większej ilości gotówki, gdyż istniało ryzyko, że nie będzie można wypłacić pieniędzy w bankomacie na miejscu ze względu na niestabilną sytuację finansową. MSZ zachęca również do rejestrowania swoich zagranicznych podróży (szczególnie tych dłuższych) w systemie Odyseusz za pośrednictwem specjalnej strony internetowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *