Nowy Jork – porady dla turystów

Zigi/bigstockphoto.com

Nowy Jork jest jednym z najbardziej znanych miast świata, a zarazem jednym z najbardziej atrakcyjnych celów podróży. O atrakcjach napiszemy więcej w kolejnym artykule. Tutaj skupimy się na poradach dla osób, które udają się tam po raz pierwszy.

Wskazówki ogólne

Od razu należy wspomnieć, że wyjazd do Nowego Jorku nie jest tani, gdyż zarówno loty, jak i noclegi kosztują sporo, nawet w wersji oszczędnej. Poza tym formalności, których trzeba dopełnić przed pierwszym wyjazdem, są bardziej skomplikowane niż w przypadku większości innych krajów. Dlatego taką wycieczkę należy planować ze sporym wyprzedzeniem.
Usługi medyczne w USA są bardzo kosztowne. Dlatego potrzebne jest wykupienie ubezpieczenia.
Gniazdka elektryczne są zupełnie inne niż w Polsce – mają dwa płaskie otwory i jeden okrągły. Dlatego konieczny będzie adapter do wtyczki. Napięcie jest niższe – 110-120 V. Jednak większość nowych urządzeń, takich jak laptopy czy ładowarki do smartfonów i tabletów, ma już wbudowany transformator napięcia. Jednak jeśli planujemy wziąć suszarkę czy żelazko, może się okazać, że trzeba będzie dokupić też transformator – albo kupić niedrogie urządzenie tego typu na miejscu, gdyż transformatory są dość ciężkie i nieporęczne. Na urządzeniach elektrycznych lub ich opakowaniach powinno się znajdować oznaczenie „input” i podany przedział wartości, np. „100-240 V”. Jeśli dolna granica tego przedziału obejmuje 110-120 V, urządzenie zadziała bez transformatora.

Wizy

Na wyjazd do USA wymagana jest wiza (w przypadku wyjazdu turystycznego – nieimigracyjna). Uwaga – nie ma gwarancji, że ją otrzymamy. Taka informacja znajduje się zresztą na stronie konsulatu USA. Dlatego nie kupujmy biletów, nie róbmy rezerwacji w hotelach ani nie podejmujmy innych wiążących decyzji, póki jej nie otrzymamy. Szacuje się, że ok. 10 proc. wniosków z Polski jest odrzucanych. Jednak jeśli nie ulega wątpliwości, że nasz pobyt jest jedynie turystyczny, jesteśmy niekarani i wcześniej nie dopuściliśmy się naruszeń (np. samowolnego przedłużenia pobytu), są spore szanse, że wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie.

Aby ubiegać się o wizę, należy wypełnić elektronicznie formularz DS-160 (polskie tłumaczenie jest dostępne – można je zobaczyć przesuwając kursor nad tekstem). Opłata za złożenie wniosku wizowego wynosi równowartość 160 USD, lecz wnosi się ją w lokalnej walucie. Trzeba mieć też paszport ważny przez 6 miesięcy dłużej niż termin planowanego pobytu. Obowiązkowym elementem procedury wizowej jest także rozmowa z konsulem, na którą można się umówić elektronicznie. W Polsce na takie rozmowy można się umawiać w Warszawie i Krakowie. Terminy oczekiwania na rozmowę mogą być różne, od kilku dni do nawet miesiąca, dlatego warto je sprawdzać na bieżąco. Na rozmowę trzeba wziąć ze sobą wydruk potwierdzenia zapisu na spotkanie, wydruk potwierdzenia złożenia formularza DS-160 oraz paszport.

Jeszcze w samolocie otrzymujemy do wypełnienia formularz deklaracji celnej. Na lotnisku odbywa się kolejna rozmowa z urzędnikiem, po której otrzymujemy pozwolenie na pobyt. Tu też nie ma 100% gwarancji, że się uda, ale w przypadku osób podróżujących turystycznie i nie mających problemów z prawem nie ma przeszkód.

Loty i transport publiczny

Bezpośrednie połączenia lotnicze z Polski do Nowego Jorku są dostępne z Warszawy. Ich koszt jest spory – przeciętnie ponad 3 tys. zł. Jednak, jeśli wytrwale śledzimy wyszukiwarki połączeń i biletów, można upolować korzystne promocje – nawet połowę tej ceny. Może się też okazać, że lot przesiadkowy jest tańszy niż bezpośredni – dlatego jeśli mamy czas, warto skorzystać z tej opcji. Można się przesiąść np. w Kijowie, skąd ceny są niższe niż z Polski.

Jeśli chodzi o poruszanie się po mieście, najwygodniejsze jest metro, którym można dojechać do każdego zakątka miasta. Dostępne są karty czasowe na nielimitowaną liczbę przejazdów – tygodniowe lub miesięczne, jak również karty na określoną liczbę przejazdów. W metrze są dwa typy pociągów – Express i Local. Te pierwsze nieraz jeżdżą tymi samymi trasami co Local, ale zatrzymują się rzadziej, dlatego należy sprawdzić na mapie połączeń, czy na pewno wysiądziemy na wybranym przystanku. Stacje, na których zatrzymuje się Express, oznaczone są pustymi okręgami, a stacje Local – czarnymi kropkami.

Kolejnym wygodnym środkiem transportu są słynne żółte taksówki. Przyjęte jest pozostawianie taksówkarzom napiwku wynoszącego 15-20% ceny kursu.

Dostępne są też rowery miejskie. Ze względu na duży ruch uliczny nie wszędzie jest łatwo się nimi przemieszczać.

Można wypożyczyć samochód, ale nie jest to najwygodniejsze i najbardziej efektywne rozwiązanie ze względu na częste korki i niedobór miejsc parkingowych.

Klimat

W Nowym Jorku panuje klimat kontynentalny wilgotny. Zimy są chłodne , z temperaturami w okolicy zera lub trochę powyżej; zdarzają się jednak mrozy, choć nie skrajne. Wiosną pogoda jest bardzo zmienna, a okres przejściowy między temperaturami jeszcze zimowymi a już letnimi jest krótki. Lata są zwykle upalne, z temperaturami dochodzącymi nawet do 40 stopni, co może być trudne do zniesienia w dużym mieście. Najbardziej przyjazne pod względem pogody są chyba wrzesień i październik – nie ma już upałów, a nadal jest dość ciepło i słonecznie. Jednak jest to również szczyt sezonu, więc ceny są wyższe.

Noclegi

Jeśli nie jedziemy do rodziny czy znajomych, noclegi mogą się okazać drogie – zwłaszcza jeśli zależy nam na standardzie i chcemy się zatrzymać w hotelu. Oszczędzić można wybierając hostel lub wynajmując krótkoterminowo pokój od osoby prywatnej, np. przez airbnb.com czy booking.com.

Jeśli nie boimy się poznawać nowych ludzi, a chcielibyśmy mieć bezpośredni kontakt z lokalną kulturą i obyczajami, można też skorzystać z couchsurfingu. Polega on na tym, że osoby rejestrujące się w serwisie podają informacje o sobie, oferują nocleg w swoim domu i precyzują, co mogą zaoferować gościom (np. posiłek, oprowadzenie po okolicy itp.). Noclegi z założenia są darmowe. Nie chodzi tu o zarabianie na wynajmie, lecz o nawiązanie kontaktów, wymianę doświadczeń i uczenie się nowych rzeczy, np. ćwiczenie komunikacji w języku obcym i poznawanie innych kultur.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *