Jak zdobyć uprawnienia wychowawcy kolonii?

bigstock-Gifted-Kids-On-A-Field-Trip-65861251

Lato to pora roku wyczekiwana przez wszystkich pracowników sezonowych. Coraz popularniejszym źródłem dodatkowego dochodu podczas sezonu wakacyjnego jest zatrudnienie się jako wychowawca kolonijny. Zapotrzebowanie na tego typu profesję jest duże, dlatego też o pracę nie jest trudno.

Nie każdy może jednak być wychowawcą na koloniach. Konieczne jest spełnienie kilku warunków, by móc pracować z młodzieżą. Najważniejszym aspektem w przypadku wychowawcy kolonijnego jest przygotowanie pedagogiczne. Jest to wymóg bezwzględny, co sprawia że na koloniach dziećmi i młodzieżą najczęściej opiekują się czynni zawodowo nauczyciele, którzy w okresie wakacji i tak mają przerwę od prowadzenia lekcji w szkołach. Ponadto dopuszczalne jest, by wychowawcą na koloniach został instruktor harcerstwa, wykwalifikowany pilot wycieczki lub przewodnik górski.

Uprawnienia pedagogiczne zapewnią również wyższe studia pedagogiczne lub ukończeniu kolegium nauczycielskiego. W innym wypadku, osoba która pretenduje do objęcia stanowiska wychowawcy na koloniach, zanim otrzyma pracę, musi zdać kurs instruktorski dla kandydatów na wychowawców i opiekunów wycieczek. Tego typu szkolenia organizowane są przez ośrodki doskonalenia nauczycieli oraz specjalne firmy szkoleniowe. Taki kurs można również ukończyć zdalnie, przez internet. Po odbyciu szkolenia otrzymuje się stosowny certyfikat, uprawniający do pracy na koloniach. Kurs oczywiście jest odpłatny.

  • Wakacyjna praca na obozie młodzieżowym obwarowana jest także wymogiem pełnoletności.
  • Wychowawca na koloniach musi również posiadać przynajmniej średnie wykształcenie.
  • Ponadto przed rozpoczęciem pracy należy wykonać wymagane badania lekarskie, wykluczające przeciwwskazania do tego typu stanowiska.
  • Najważniejszym obowiązkiem wychowawcy jest czuwanie nad bezpieczeństwem podopiecznych, dlatego dobre zdrowie jest w tym wypadku szczególnie ważne.
  • Poza tym wychowawca powinien aktywizować dzieci i młodzież do wspólnej zabawy, organizując im rozwijające i ciekawe zajęcia edukacyjne oraz sportowe.

Dobry wychowawca na koloniach charakteryzuje się troskliwością, odpowiedzialnością, empatią i zaradnością. Umie nawiązać kontakt z młodzieżą, ale jednocześnie jest osobą wymagającą, z której zdaniem liczą się inni. Z góry ustalony porządek oraz dyscyplina zapewniają wszystkim przyjemny oraz bezpieczny pobyt na koloniach. Praca wychowawcy nie należy do łatwych, pracuje się bowiem przez całą dobę. Nie jest również wysoko płatna. Standardowo za dwutygodniowy turnus otrzymuje się 500 zł, z czego zakwaterowanie i wyżywienie jest już zapewnione.

One thought on “Jak zdobyć uprawnienia wychowawcy kolonii?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *