Wycieczka po Wilnie

Krivinis/bigstockphoto.com

Krivinis/bigstockphoto.com

Dlaczego warto się wybrać do Wilna? Przez wiele wieków miasto należało do największych ośrodków politycznych, ekonomicznych i kulturalnych. Słynie z bogatej historii, ciekawej architektury i licznych zabytków, a także wielu wydarzeń i doskonałej kuchni regionalnej.

Wilno jest szczególnie interesujące dla Polaków, gdyż mieszkało tu wielu sławnych ludzi, którzy w znaczący sposób zapisali się w naszej historii – Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Czesław Miłosz czy Barbara Radziwiłłówna. Poza językiem urzędowym – litewskim, w mieście można dość często usłyszeć język polski. Do dziś miasto jest ważnym ośrodkiem polskiej kultury i nauki na Litwie – swoją siedzibę mają tam m.in. Polskie Studio Teatralne, Fundacja Kultury Polskiej, Dom Kultury Polskiej, a także polski teatr i uniwersytet współpracujący z Uniwersytetem w Białymstoku.

Pogoda i klimat

Na Litwie występuje klimat umiarkowany ciepły, odmiana morska i kontynentalna. Charakterystyczne są częste zmiany pogody i silne wiatry. Istnieją znaczne różnice temperatur między zimą a latem – od dużych mrozów (rekordowe to -40 stopni) do upałów powyżej 30 stopni.

Transport

Istnieje wiele możliwości dojazdu z Polski do Wilna: autobusem (dużo bezpośrednich połączeń; można trafić na korzystne promocje), samolotem (bezpośrednie połączenie z Warszawy; łatwy dojazd z lotniska do śródmieścia Wilna); samochodem (dość dobry stan dróg; łatwo przekroczymy granicę, gdyż Litwa jest w Strefie Schengen).

Na miejscu można podróżować transportem publicznym – mamy do dyspozycji wiele linii autobusowych i trolejbusowych; ceny biletów są zbliżone do polskich. Istnieje też kilkanaście korporacji taksówkowych.

Co warto zwiedzić?

Przede wszystkim znajduje się tu wiele kościołów – np. kościół św. Anny, kościół Bernardynów, kościół św. Kazimierza, a także klasycystyczna katedra. Łącznie jest ponad 40 kościołów rzymskokatolickich, ok. 20 cerkwi prawosławnych, a także świątynie wielu innych wyznań. Warto też zobaczyć Ostrą Bramę – zabytkową bramę miejską z początku XVI w. By poczuć klimat dawnych czasów, można przejść się najstarszymi ulicami Wilna – Zamkową, Wielką i Ostrobramską, a także zwiedzić Stare Miasto ze wspomnianą już Katedrą Wileńską i Placem Katedralnym, gdzie znajduje się także Pałac Prezydencki i Uniwersytet Wileński.

W jakich wydarzeniach warto wziąć udział? W marcu, na pożegnanie zimy, odbywa się słynny Jarmark Kaziukowy (nazwa pochodzi od św. Kazimierza, patrona Litwy). Można tam kupić tradycyjne potrawy i napoje oraz wyroby rzemieślnicze i upominki. W maju organizowany jest Dzień Muzyki Ulicznej, w czasie którego wszędzie rozbrzmiewa muzyka w różnych stylach i rodzajach. W czerwcu możemy uczestniczyć w w festiwalu muzyki symfonicznej. Co roku latem w lipcu i sierpniu odbywa się festiwal św. Krzysztofa, na którym odbywają się koncerty, recitale i przedstawienia teatralne. Na przełomie sierpnia i września z kolei możemy wziąć udział w dniach stolicy, które są największym świętem Wilna. To tylko kilka przykładów – praktycznie przez cały rok można trafić na jakieś święto lub festiwal.

Co warto zjeść i wypić?

W Wilnie znajdują się liczne kawiarnie i bary. Tradycyjne potrawy, których warto spróbować, to chłodnik litewski, cepeliny (pyzy ziemniaczane), kugiel (babka ziemniaczana), bliny żmudzkie, kibiny (rodza pierogów z mięsnym nadzieniem), a także wędliny. Wilno słynie też z wielu rodzajów doskonałego piwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *