Wycieczka po Londynie

Wycieczka po Londynie

fot. pere sanz/bigstockphoto.com

Londyn jest na tyle ciekawym i atrakcyjnym pod względem turystycznym miastem, że ciężko jest go zwiedzić w jeden dzień. Jeśli jednak ogranicza nas czas i planujemy w nim spędzić nawet tylko kilka godzin, to warto szczegółowo zaplanować sobie całą londyńską wycieczkę.

Do Londynu można dolecieć niemal z każdego lotniska w naszym kraju. Przy odrobinie szczęścia lot w obie strony wyniesie nas zaledwie 40-100 zł (zabukowanie biletu ze sporym wyprzedzeniem). Na miejscu warto zakupić sobie tzw. Day Travel Card, czyli kartę na metro. Dzięki niej można błyskawicznie przemieszczać się po stolicy Wielkiej Brytanii. Nabywa się ją w automatach na stacji metra lub w okienkach u sprzedawców. Karta na 6 stref kosztuje 8.50-11 funtów, zależnie od pory dnia. Jazda autobusem może nam zabrać cenne minuty z powodu stania w korku.

Wycieczkę po Londynie można zacząć od skierowania swoich kroków na Baker Street, na której pod numerem 221b znajduje się muzeum słynnego detektywa Sherlocka Holmesa. Następnie ci turyści, którzy lubują się w zakupach, mogą udać się na słynną Oxford Street i tam oddać się szałowi zakupów w sieciówkach Top Shop, Zara, H&M czy Primark.

Potem posiadacze kart na metro mogą wsiąść w ten środek transportu i oddalić się do jednej z najwspanialszych chińskich dzielnic na Starym Kontynencie, czyli londyńskie Chinatown. Tam za parę funtów można skosztować azjatyckiej kuchni. Stamtąd należy ruszyć do jednego z bardziej rozpoznawalnych miejsc tego miasta, czyli Piccadilly Circus – placu pełnego gigantycznych neonów.

Później koniecznie musimy udać się w kierunku opactwa Westminster Abbey, czyli miejsca koronacji oraz ślubów rodziny królewskiej, a także pochówku osób znaczących dla tego państwa. W tym celu musimy wsiąść do metra i wysiąść z niego na stacji Westminster. Katedra Westminster otwierana jest o 9:30 i niestety nie można w jej wnętrzu robić żadnych zdjęć. Obok katedry znajduje się XI-wieczny angielski Parlament, do którego trudno dostać się z powodu długich kolejek, a także najbardziej charakterystyczny punkt stolicy Wielkiej Brytanii – Big Ben, który od 2012 r. nosi imię królowej Elżbiety II. Obok wieży zegarowej znajdziemy Westminster Bridge. Spacer mostem zaprowadzi nas na drugą stronę Tamizy.

Po tej strony Tamizy umiejscowiona jest jedna z największych atrakcji tego miasta – London Eye. Niestety przyjemność 30-minutowej przejażdżki tym specyficznym diabelskim młynem, który pokazuje piękną panoramę stolicy Anglii, kosztuje aż 30 funtów (ok. 150 zł), dodatkowo wiąże się z odstaniem swojego w gigantycznej kolejce. Zamiast tej drogiej przyjemności można udać się na spacer lub kolejną jazdę metrem w kierunku Trafalgar Square. Na tym placu z gigantyczną kolumną admirała Nelsona znajduje się jedna z największych na świecie galerii – National Gallery (Galeria Narodowa), gdzie turyści żądni sztuki będą mogli za darmo ujrzeć zbiór najwspanialszych dzieł malarskich świata.

Ci, którzy ominą któryś z powyższych punktów wycieczki, mogą pojechać metrem do Marble Arch w kierunku słynnego Hyde Parku, skąd spacerkiem przejdą w kierunku Pałacu Buckingham w celu ujrzenia zmiany warty czy po prostu podziwiania tego obiektu ze złotymi bramami i pomnikami, zajadając się przy tym Fish and Chips. Nieopodal znajduje się Muzeum Figur Woskowych Madame Tussauds oraz Muzeum Historii Naturalnej.

Aby wrócić musimy udać się na stację metra i wysiąść na przystanku Victoria. Obok niego znajduje się dworzec autobusowy o nazwie Victoria Bus Station. Stamtąd odchodzą autobusy w kierunku lotnisk Stansted oraz Luton. Można również dostać się tam, spacerując i podziwiając słynne Ogrody Buckingham, wyruszając z Piccadilly Circus.

Jednodniowa wycieczka do stolicy Anglii wyniesie nas od 150 do 400 zł. Londyn to jedyne miasto w Europie, gdzie centrum ciągnie się wzdłuż rzeki. Dlatego tak na dobrą sprawę wycieczka po tym mieście można zaplanować trzymając się osi Tamizy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.