Wycieczka do Luksemburga

fot. Wolfgang Stuck

fot. Wolfgang Stuck

Luksemburg to niezwykłe państwo sąsiadujące z Niemcami, Belgią i Francją. Co składa się na tę niezwykłość? Małe, luksusowe, wygodne, przez niektórych uznawane za pełne urzędników i nudne. Jest tam tylko dwanaście miast, a cały kraj ma 82 km długości i 57 km szerokości, Jest jednak idealnym miejscem na weekendowy wypad. Co warto tam zwiedzić?

Stolica nosi taką samą nazwę jak księstwo i jest turystycznym, kulturalnym i gospodarczym centrum kraju. Mieszka tam około 80 tysięcy mieszkańców. Obecnie ma tam swoją siedzibę wiele organizacji międzynarodowych i finansowych (m.in. Europejski Bank Inwestycyjny, Trybunał Sprawiedliwości czy sekretariat Parlamentu Europejskiego). Będąc tam koniecznie wybierzmy się na Stare Miasto. Do największych atrakcji należy Pałac Książęcy z XVI, w którym znajduje się Cathédrale Notre-Dame (Katedra Notre-Dame) z cennymi organami z okresu baroku i drewnianą rzeźbą Madonny z Dzieciątkiem.

Co jeszcze ciekawego znajdziemy w stolicy? Cenne zabytki warte zobaczenia to również kolegium jezuickie, kościół św. Marcina z X w. i wieża Bramy św. Michała, w której podczas Rewolucji Francuskiej była zainstalowana gilotyna. Godny polecenia jest też Pałac Wielkich Książąt, który wzniesiono w XVI wieku w stylu mauretańskim. Był on zimową rezydencją rodziny książęcej. Jedną z największych atrakcji miasta są kazamaty Petrusse (jedyny luksemburski obiekt wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO), które zaczęto budować w XVII wieku. Znajdowały się tam wtedy magazyny, kuchnie, a nawet zakłady rzemieślnicze i było to swego rodzaju podziemne miasto. Podczas drugiej wojny światowej stanowiły schron dla ludności cywilnej. Obecnie z 23 km tuneli zachowało się jedynie 10%.

Na uwagę zasługuje ciekawa rzeźba terenu – góry i doliny połączone mostami. Najsłynniejsze z nich to Most Wielkiej Księżnej Charlotty i Most Wielkiego Księcia Karola. Wielkie wrażenie na turystach robi most Adolphe-Bréck z 1903 roku, z pięknym widokiem na okolicę. W mieście są  też piękne ogrody w stylu barokowym i historyczne budynki kontrastujące z nowoczesnymi rzeźbami.

Luksemburg słynie też ze swoich zamków. Najsłynniejszym jest Zamek Vianden, który jest położony na wzgórzu. Ta budowla, oddalona od stolicy o ponad 20 km, kiedyś należała do Książąt Luksemburskich, obecnie można ją zwiedzać. Na zamku znajdują się dwa muzea (jedno o sztuce ludowej). Co ciekawe, w tej miejscowości mieszkał kiedyś wybitny francuski pisarz i poeta – Victor Hugo (autor „Nędzników”) i jemu właśnie poświęcone jest drugie z tych muzeów.  Warto również odwiedzić zamek Bourscheid. Wybudowany w XIV wieku, robi duże wrażenie z niemal każdego miejsca, z którego jest widoczny. Uznawany jest za najpiękniej położoną budowlę w tym kraju.

Odległości nie przekraczają 60 km między miastami, więc Luksemburg jest wymarzonym miejscem dla fanów pieszych i rowerowych wędrówek. Sprzyja temu też dobra infrastruktura – liczne schroniska młodzieżowe i dobrze utrzymane drogi oraz szlaki rowerowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *