Przewodnik po Wrocławiu

Wrocław to piękne i malownicze miasto położone w południowo-zachodniej Polsce, które od wielu lat jest chętnie odwiedzane przez turystów z kraju i ze świata. Liczne zabytki historyczne, a także wciąż powstające nowe atrakcje sprawiają, że we Wrocławiu ciężko się nudzić. Sprawdźmy, jakie miejsca warto zobaczyć.

Wrocławskie krasnale

Zestawienie najciekawszych atrakcji zaczynamy od najbardziej kojarzonej z Wrocławiem rzeczy, czyli krasnali. Niemal każde miasto w Polsce posiada charakterystyczne dla siebie postacie – Toruń ma Kopernika, Poznań ma koziołki, a Wrocław – krasnale! W całym mieście możemy znaleźć ich około 400. Prawdziwi miłośnicy tych skrzatów mogą spędzić dzień wędrując szlakiem krasnali, a w ustaleniu lokalizacji poszczególnych stworków pomoże nam ich oficjalna strona internetowa: krasnale.pl

Hydropolis

Hydropolis to centrum wiedzy o wodzie. Miejsce to łączy naukę z zabawą i jest świetną rozrywką dla osób w każdym wieku. Wystawa podzielona jest na dziewięć stref tematycznych, a każda z nich przedstawia temat wody z innej perspektywy. W Hydropolis znajdziemy wiele multimedialnych prezentacji oraz interaktywnych modeli i instalacji, które zabiorą nas w fascynujący podwodny świat.

Rynek

Rynek we Wrocławiu ma prawie 3,8 hektara i jest jedną z największych starówek w Polsce. Największych, ale także najpiękniejszych – starówka zachwyca urokliwymi zabytkowymi kamienicami oraz zbudowanym w stylu gotyckim ratuszem miejskim. Na rynku znajdziemy wiele klimatycznych knajp i restauracji w sam raz na popołudniową kawę lub obiad. A jeżeli jesteśmy spragnieni mocniejszych wrażeń to koniecznie wybierzmy się na wieżę bazyliki św. Elżbiety. Ze znajdującego się tam tarasu widokowego roztacza się wspaniały widok na miasto.

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Główna siedziba Muzeum Narodowego we Wrocławiu znajduje się w budynku przy placu Powstańców Warszawy, ale jego zbiory są też w Pawilonie Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej. Kupując bilet do Muzeum możemy zwiedzić również Panoramę Racławicką, która jest jego oddziałem. Instytucja posiada zbiór ponad 200 tysięcy eksponatów. Znajdziemy tam obrazy, rzeźby, a także inne dzieła sztuki pochodzące zarówno z minionych wieków, m.in. średniowiecza, renesansu, baroku, jak i z czasów współczesnych.

Ostrów Tumski we Wrocławiu

Ostrów Tumski to najstarsza część Wrocławia. Niektóre znalezione tu pozostałości pierwszej osady pochodzą z X wieku. Ostrów Tumski to miejsce popularne wśród zakochanych, ze względu na obecny tam most Tumski. Na moście tym, zwanym mostem miłości, pary zawieszają kłódki ze swoimi inicjałami. W ostrowie Tumskim znajdziemy również wiele zabytkowych budowli sakralnych, np. Katedra pw. Jana Chrzciciela, kościół pw. Św. Idziego, Kolegiata Świętego Krzyża oraz kościół św. Bartłomieja, a także pomnik św. Jana Nepomucena, Pałac Arcybiskupi i Muzeum Archidiecezjalne, które w swoich zbiorach posiada „Księgę Henrykowską”, w której po raz pierwszy zostało napisane zdanie w języku polskim.

Zoo Wrocław i Afrykarium

Zoo we Wrocławiu to najstarszy ogród zoologiczny w naszym kraju. Zobaczymy tam przedstawicieli ponad 1100 gatunków zwierząt pochodzących z całego świata. Największą atrakcją wrocławskiego zoo jest Afrykarium. To pawilon, w którym znajdują się wyłącznie zwierzęta, które naturalnie zamieszkują tereny Czarnego Kontynentu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *