Przewodnik po Danii

badahos/bigstockphoto.com

badahos/bigstockphoto.com

Kiedy większość naszych znajomych wybiera się na wakacje do Hiszpanii, Grecji albo Francji, warto obrać przeciwny kierunek i odwiedzić Danię. Nie jest to kraj, który wskazywany byłby jako idealne miejsce na wypoczynek, ale absolutnie fenomenalny w swojej architekturze i położeniu.

Dania to państwo znajdujące się w 70% na półwyspie Jutlandzkim, a w pozostałej części rozsiane aż na 406 wyspach, z czego zamieszkałych jest 79. Najbardziej znaną, bo położoną blisko Polski, jest wyspa Bornholm, na którą odbywa się wiele rejsów. To kraj, z którego pochodzą tak słynne marki jak LEGO czy JYSK. Urodził się tu również wybitny pisarz i poeta, autor baśni – Hans Christian Andersen.
Co warto wiedzieć przed wyjazdem?
Ważną informacją jest fakt, że klimat umiarkowany ciepły typu morskiego, który panuje w Danii, jest chłodniejszy niż w Polsce. Nie zaznamy więc tutaj bardzo palącego słońca, ale też nie jest na tyle zimno, abyśmy na letni wypoczynek musieli zabierać ze sobą ciepłe skarpety i ocieplane kurtki.
Najważniejsze atrakcje, które musisz zobaczyć w Danii
Fantastyczną atrakcją, nie tylko dla dzieci, jest Legoland. To największy i najstarszy tego typu park na świecie, więc nie można przejść obojętnie obok takiej atrakcji. Hasłem przewodnim tego miejsca jest: „LEg GOdt“, co oznacza: „Baw się dobrze”. Legoland znajduje się w miejscowości Billund i zajmuje powierzchnię ponad 14 hektarów. Z pewnością zachwycające w nim jest to, że cały park rozrywki zbudowany jest z klocków lego – potrzebowano ich do tego aż 65 milionów. Podzielony na różnego rodzaju strefy park, oferuje atrakcje nie tylko na lądzie, ale także w powietrzu i na wodzie. To obowiązkowy punkt wycieczki, jeśli odwiedzamy Danię z dziećmi.
Kolejną atrakcją w państwie Andersena jest katedra w Roskilde. Powstała w XI wieku świątynia była pierwszą gotycką budowlą sakralną w północnej Europie. To na niej wzorowano się później przy projektowaniu kolejnych kościołów w Skandynawii. Jest to trójnawowa bazylika, z wieżami po zachodniej stronie. Warty uwagi jest XVI-wieczny ołtarz, a także kolumna królewska. Roskilde to również polityczne i duchowe centrum historii chrześcijańskiej Danii. Pochowano tutaj 39 królów i królowych tego państwa.
Kolejną atrakcją, znajdującą się w Kopenhadze, jest jeden z najstarszych na świecie parków rozrywki – Ogrody Tivoli. Mówi się, że był on inspiracją dla powstających później Disneylandów. Powstały w 1843 roku park przyciąga niezliczonymi atrakcjami, które uczeszą zarówno małych jak i starszych turystów. Popularna jest najwyższa na świecie karuzela, sięgająca 80 metrów wysokości. Dech zapierają również widoki cudownych fontann i ogrodów. Teatr, restauracje, altany, kolejki i wiele innych atrakcji – wszystko to sprawia, że żal opuszczać Ogrody Tivoli. Mimo, iż nie jest to atrakcja tania, to z pewnością nie pożałujemy wydatku.
Bornholm jest miejscem, do którego można wybrać się zawsze wtedy, kiedy mamy chęć na spokojny wypoczynek. Położona blisko Polski wyspa jest idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy cenią sobie ciszę, z dala od wielkiego zgiełku i ścisku na plażach. To atrakcja sama w sobie. Z powodzeniem możemy oddać się tam wędkowaniu, leniuchowaniu na plaży, czy próbowaniu specjałów lokalnej kuchni. Specyficzny styl życia, tzw. „slow life”, którym charakteryzują się mieszkańcy wyspy, pozwala na całkowite odprężenie. Bornholm, to doskonałe miejsce również dla sympatyków sportów rowerowych. Ponad 200 km ścieżek zapewni nam komfort podczas wycieczek na dwóch kółkach.
Regionalna duńska kuchnia
Przy okazji podróży nie sposób jest nie spróbować regionalnych specjałów. Duńczycy uwielbiają ryby – podają je na różne sposoby. Lubią też mięso, szczególnie wieprzowe. Do mięsa pieczywo bądź ziemniaki. Obecnie wzrasta także trend na jedzenie serów.
Z charakterystycznych dla Danii potraw można wymienić:
  • śledź smażony lub w marynacie – jest to najpopularniejsza ryba w tym kraju; podaje się ją na wiele sposobów, np. w słodkiej zalewie lub ze śmietaną i koperkiem;
  • smorrebrød czyli kanapka po duńsku – jest ich narodowym daniem. To dużych rozmiarów kanapka (najczęściej z ciemnego pieczywa), z dodatkiem sporej porcji mięsa i innych specjałów. Jej specyfika polega na tym, że podaje się ją na obiad i konsumuje sztućcami;
  • frikadelle – znane pulpeciki wieprzowe podawane z sosem, ziemniakami i ogórkiem kwaszonym, to kolejna duńska potrawa, która lubiana jest również w Niemczech czy Finlandii.
Dania zachwyca swoim bogactwem i różnorodnością. Wart odnotowania jest także nizinny układ terenu, co powoduje uczucie sielskości i błogości. Rozpościerające się krajobrazy nizinne wprowadzają spokój i harmonię, dzięki czemu w Danii możemy wypoczywać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *