Pierwsza wizyta na lotnisku

lotnisko2

Pierwsza wizyta na lotnisku zazwyczaj wiąże się z pewną dawką stresu i niepewnością jak się zachować. Tłok, gwar, pośpiech i zamieszanie, które spotyka się w dużych portach lotniczych na pewno nie pomogą w ukojeniu nerwów nowicjusza. Jest jednak kilka rad pomocnych w tym jak zachować się na lotnisku krok po kroku i nie popaść w tarapaty.

Jak w przypadku poznawania każdej nowej rzeczy, także i lotniska nie należy się bać. Wystarczy odrobina spokoju, opanowania oraz znajomość kilku podstawowych zasad, aby szczęśliwie i bez nerwów znaleźć się na pokładzie samolotu, a następnie wyruszyć w wymarzoną podróż. Przed pierwszym zetknięciem się z portem lotniczym warto zadbać o takie szczegóły jak:

  • zabranie ze sobą dokumentów tożsamości (dowód osobisty w przypadku podróży do kraju, będącego członkiem Unii Europejskiej lub paszportu, jeśli cel podróży znajduje się dalej)
  • zadbanie o odpowiedni strój, który powinien być wygodny (pamiętajmy o tym, aby strój nie posiadał zbyt wielu metalowych elementów i żeby nie napełniać kieszeni rzeczami z metalu, gdyż przedłuży to moment przechodzenia przez bramę z wykrywaczem metali)
  • dobra organizacja bagażu, czyli pamiętanie o tym, gdzie schowało się wszystkie niezbędne przedmioty wraz z dokumentami, które trzeba mieć zawsze pod ręką
  • zapoznanie się z zasadami dotyczącymi zawartości bagażu, w tym również podręcznego (nie wolno wnosić na pokład samolotu niedozwolonych przedmiotów; płyny czy żele, z wyjątkiem mleka dla dzieci oraz płynnych leków, należy umieścić w butelkach o maksymalnej pojemności do 100 ml oraz zapakować je do przezroczystych torebek foliowych; różne wymogi wagowe i rozmiarowe dla bagażu nadawanego oraz podręcznego u danego przewoźnika)
  • prawidłowe poruszanie się po terenie lotniska (wzmożona czujność ze względu na kieszonkowców; uważne śledzenie tablic oraz wyświetlaczy, dzięki którym nie zgubi się drogi m.in. w kierunku bramki (gate) i które dostarczą cennych informacji, m.in. o ewentualnych zmianach w rozkładzie lotu)
  • odpowiedni kontakt z obsługą lotniska (wykonywanie poleceń, uprzejme i spokojne zachowanie)

Dziś wszystkie loty, poza tymi czarterowymi, obsługuje się za pomocą biletów elektronicznych, nie zaś papierowych. Stanowią one informacje dla przewoźnika, umieszczoną w jego bazie danych. Dlatego też podróżujący samolotem otrzymują jedynie potwierdzenie rezerwacji oraz plan lotu, które można wydrukować, a następnie zabrać ze sobą na lotnisko. Kartę pokładową otrzymuje się w trakcie odprawy bagażowo-biletowej (check-in) po wcześniejszym okazaniu dowodu osobistego bądź paszportu.

Jak krok po kroku należy poruszać się po porcie lotniczym i co po kolei należy robić:

Podróżnik powinien skierować swoje pierwsze kroku ku bramce do odprawy (biletowo-bagażowej), tuż po zapoznaniu się z informacją umieszczoną na ekranie znajdującym się nad bramką (check-in), wyświetlającym nazwę przewoźnika i kierunek podróży. W czasie odprawy musi on pokazać dokument tożsamości i jeśli zostanie o to poproszony- również elektroniczną wersję biletu, numer rezerwacji lub bilet właściwy. Po bezproblemowej odprawie należy w tym miejscu pozostawić swój bagaż nadany, który nie może przekraczać limitu wagowego wybranego przez nas przewoźnika. Następnie pasażer powinien udać się do odpowiedniej bramki (gate) w celu dalszej odprawy kontrolnej (jej numer podawany jest przy nadawaniu bagażu bądź jest wydrukowywany na bilecie lub wyświetlany na jednej z głównych tablic informacyjnych). Po znalezieniu tej bramki podróżujący samolotem musi umieścić swoją torbę podróżną czy walizkę, kurtkę oraz wszystkie metalowe przedmioty (w tym zegarki, paski od spodni, laptopy, aparaty fotograficzne) na leżącej przy bramce głębokiej tacy. Następnie przechodzi się przez tzw. punkt skanowania, czyli bramkę do wykrywania metali. Po kontroli bagażowej może odbyć się ponowna kontrola dokumentów, po której należy udać się do sali oczekiwań. Tam na jednym z ekranów trzeba znaleźć swój lot z informacją o numerze bramki, przez którą przechodzi się już na pokład samolotu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *