Paszport covidowy – na czym ma polegać?

Pandemia to był duży cios dla większości krajów na świecie. Zahamowanie gospodarcze, ogrom strat ekonomicznych, przeciążenie służby zdrowia – to tylko nieliczne skutki koronawirusa, który szaleje na świecie. Na szczęście pojawiła się nadzieja na powrót do normalności – szczepienia.

W Polsce program szczepień ruszył już na przełomie grudnia i stycznia. Był to czas, gdy narodziły się również spekulacje na temat tego, jak ma on wyglądać. Jedną z rzeczy, które spędzają ludziom sen z powiek, jest słynny paszport covidowy. Co dokładnie warto o nim wiedzieć?

Paszport covidowy w Unii Europejskiej

Na ten moment nic nie jest przesądzone – kraje Unii Europejskiej dopiero rozważają wprowadzenie paszportu, który poświadczałby, że podróżująca osoba jest zaszczepiona dwiema dawkami, a zatem potencjalnie nie przyczynia się do rozprzestrzeniania pandemii w Europie. Chodzi oczywiście o to, by jak najbardziej ograniczyć ryzyko transmisji wirusa pomiędzy krajami. Takie rozwiązanie pomogłoby mi mieć pandemię pod większą kontrolą i szybciej ją zakończyć – a tego przecież chcą wszyscy. Termin wprowadzenia obowiązku paszportowego, który został zaproponowany przypada na końcówkę czerwca, czyli tuż przed wakacjami. To może utrudnić wielu osobom zaplanowane urlopy.

Na czym polegać ma paszport covidowy?

Posiadacze owego dokumentu mogą liczyć na zwolnienie z kwarantanny po przyjeździe do różnych krajów. Nie musieliby również wykonywać obowiązkowych, choć płatnych dodatkowo, testów na obecność koronawirusa w organizmie. W niektórych krajach paszport covidowy będzie również jedyną przepustką do wielu atrakcji, takich jak wstęp do obiektów sportowych czy muzeów. Osoby zaszczepione, które będą mogły to potwierdzić, będą miały również możliwość brania udziału w imprezach masowych oraz przyjęciach okolicznościowych.

Kto chce paszportu?

Nie wszystkie kraje Unii Europejskiej optują za wprowadzeniem paszportu. Za takim rozwiązaniem na pewno są te państwa, w których bardzo mocno rozwija się turystyka – Hiszpania, Grecja czy Chorwacja. Spodziewają się one bowiem napływu turystów w sezonie i obawiają się ponownego wzrostu zakażeń w kraju, co skutkowałoby ponownymi stratami ekonomicznymi.

Czy w Polsce wprowadzenie paszportu jest realne?

Jest bardzo realne – już w tej chwili mówi się o tym, że Państwo Polskie gotowe jest do wydawania owych certyfikatów, jeśli zajdzie taka potrzeba. Będą one posiadały unikalny kod QR, dzięki czemu nie będzie możliwości ich podrobienia. Sens takiego rozwiązania jest jednak tylko wówczas, kiedy zdecydują się na nie wszystkie kraje UE. Dlatego Polska na ten moment czeka na decyzje Komisji Europejskiej – dopiero wtedy zacznie działanie.

Paszport covidowy to świetne rozwiązanie – pozwoli na zażegnanie jednego z największych problemów dzisiejszych czasów, zakończyć pandemię i powoli wrócić do normalności. Na to z utęsknieniem czeka cały świat. Dokumenty poświadczające fakt, że jest się już zaszczepionym dwiema dawkami szczepionki na Covid-19 zaczną być prawdopodobnie wydawane pod koniec czerwca 2021 roku – o ile Komisja Europejska nie postanowi inaczej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *