Aktualna sytuacja hoteli w Polsce

hadrian/bigstockphoto.com

Od 12 lutego hotele i pensjonaty mogą przyjmować gości. Warunkiem jest utrzymywanie w miejscach noclegowych reżimu sanitarnego. Dla przedsiębiorców oznacza to konieczność przyjmowania o 50 procent mniej gości niż normalnie.

Hotele mogą przyjmować gości od 12 lutego

Długo oczekiwane przez branżę turystyczną zniesienie zakazu przyjmowania gości w hotelach miało miejsce 12 lutego. Od tego czasu miejsca noclegowe mogą, po kilku miesiącach przestoju, znów działać.

Przypomnijmy, że obiekty noclegowe podczas przestały przyjmować turystów z powodu obostrzeń wprowadzonych 7 listopada ubiegłego roku. Działać w pełnym wymiarze mogły jedynie hotele robotnicze. Pozostałe ośrodki mogły przyjmować gości przebywających w podróżach służbowych oraz medyków.

Warto podkreślić, że obecne zniesienie ograniczeń określone zostało jako warunkowe. Oznacza to, że jak na razie miejsca noclegowe mogą pozostać otwarte do 26 lutego. Po tym czasie na dalszej możliwości korzystania z bazy noclegowej zaważy sytuacja epidemiologiczna. W przypadku wzrostu zakażeń możliwy jest powrót do całkowitego zakazu zatrzymywania się turystów w pokojach hotelowych.

Hotele muszą utrzymywać reżim sanitarny

Obiekty noclegowe mogą otworzyć się dla gości pod warunkiem utrzymywania reżimu sanitarnego. Oznacza to, że zajęta może być w jednym czasie jedynie połowa pokoi w hotelu.
Dodatkowo pamiętać należy o stosowaniu pozostałych zasad, które mają na celu zapewnienie gościom bezpieczeństwa sanitarnego. Konieczne jest regularne wietrzenie i dezynfekcja pomieszczeń oraz stosowanie przez pracowników środków ochrony indywidualnej. Dodatkowo zamknięte muszą pozostać hotelowe restauracje. Posiłki należy dostarczać gościom do pokoi. Zapobiegać ma to gromadzeniu się dużej liczby osób w częściach wspólnych.

Brak gości zagranicznych wpływa na branżę hotelarską

Brak możliwości przyjmowania gości to główny problem, z którym mierzyć musi się w ostatnich miesiącach branża hotelarska. Na kryzys w sektorze wpływają nie tylko obostrzenia krajowe, ale również ograniczenia w podróżowaniu i zamknięciu granic, nakładane przez inne kraje. W wielu firmach zawieszone zostały również podróże służbowe. Zamiast tego popularniejsze stały się biznesowe kontakty przez Internet. Co więcej, taka metoda prowadzenia interesów może pozostać w wielu firmach również po pandemii. Organizowane nie są również targi oraz konferencje.

Odczuwają to szczególnie obiekty noclegowe w miastach nastawionych głównie na zagranicznego klienta biznesowego, takich jak Warszawa, Poznań, Katowice czy Łódź.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *