Wycieczka po Wiedniu

Wycieczka po Wiedniu

fot. cylonphoto/bigstockphoto.com

Stolica Austrii, która w 2001 roku została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO, ma wiele do zaoferowania turystom. Oprócz przechadzek nad pięknym Dunajem możemy tu podziwiać ogrom zabytków ze wszystkich epok, głównie z XIX wieku, doby historyzmu oraz secesji przełomu XIX i XX w. W Wiedniu znajdziemy także liczne teatry, muzea i galerie sztuki, choć niektórzy przybywają tu, aby na własne oczy zobaczyć gmach opery z 1861 roku, Hofburg (dawną siedzibę rodu Habsburgów), pałac Belweder oraz klasycystyczny budynek Filharmonii z 1842 roku.

Bilety do Wiednia można zamówić szybciej, dzięki czemu można się tam udać niemal za grosze (od 1 zł do kilkudziesięciu zł). Warto szukać ofert ze strony tanich linii lotniczych. Najlepszą pozycją wypadową na wyjazd do stolicy Austrii jest Śląsk. Stamtąd podróż trwa od 4 godzin samochodem do 6 godzin autobusem.

Od czego zacząć?

Pierwsze kroki w Wiedniu należy skierować po zakup całodniowego biletu na metro, tramwaje i autobusy za 7,5 euro. Podstawowa stacja metra znajduje się w centrum miasta – pod katedrą Św. Szczepana. To może być również początek jednodniowej wycieczki po stolicy Austrii.

Katedra św. Szczepana zachwyca swoim wnętrzem (ołtarzem, późnogotycką kazalnicą), a wstęp do niej jest bezpłatny. W podziemiach tej gotyckiej katedry mieści się krypta, czyli miejsce spoczynku władców Austrii i osobistości związani z austriacką linii Habsburgów.

Kolejnym przystankiem musi być koniecznie dawna rezydencja cesarska, która pełniła funkcję pałacu zimowego, czyli Hofburg. Był on wielokrotnie przebudowywany przez licznie panujących tu władców, choć dominującym tu stylem jest barok oraz klasycyzm. Najstarszą częścią jest tu XIII-wieczny Dziedziniec Szwajcarski, który jest połączony z renesansową Bramą Szwajcarską oraz największym placem wśród zabudowań Hofburga, czyli In Der Burg.

Podchodząc do budynków Hofburga od strony północnej – placu św. Michała znajdziemy jedyne zachowane w Wiedniu ruiny rzymskie. Tu również możemy zwiedzić kościół św. Michała oraz słynną Hiszpańską Szkołę Jazdy z przepięknymi i znanymi na całym świecie białymi ogierami.

Przecinając ścisłe centrum, można dotrzeć do jednego z najwęższych kościołów gotyckich w Europie- st. Maria am Gestade. Jeśli natomiast centrum Wiednia jest celem naszej wycieczki po tym mieście, to znajdziemy tu ratusz miejski – gigantyczną, neogotycką budowlę, pod którą odbywa się największy z wiedeńskich jarmarków oraz mieści się największy miejski park w ścisłym centrum. Ten neogotycki gmach posiada strzelistą 100-metrową wieżę, na szczycie której stoi 3-metrowy posąg nazywany Żelaznym Człowiekiem. W tej okolicy warto też udać się do neoklasycystycznego budynku parlamentu Austrii ze wspaniałą attyką przyozdobioną marmurowymi figurami, które przedstawiają uczonych i starożytnych mężów stanu tego kraju, a także z klasycystyczną monumentalną fontanną przedstawiającą Pallas Atenę. W środkowej części zabytkowego budynku znajdziemy Salę Kolumnową i Salę Przyjęć z galerią portretów. Idąc dalej wzdłuż ulicy Ringu (Ringstrasse) zobaczymy Ogród Ludowy, Kościół Minorytów z oktagonalną wieżą i przepiękną mozaiką, pomnik cesarzowej Sisi, a także cesarza Franciszka Józefa I.

Zwiedzanie Wiednia

Kiedy zgłodniejemy lub będziemy chcieli kupić sobie pamiątkę, warto udać się do dzielnicy Mariahilf, a dokładnie w miejsce pomiędzy ulicami Linke Wienzeile i Rechte Wienzeile, gdzie znajdziemy jedną z atrakcji turystycznych Wiednia, a zarazem największe targowisko tego miasta powstałe w XVIII w.- Naschmarkt. Można tu nabyć specjały wszystkich kuchni świata, owoce, warzywa, ryby, przyprawy, pieczywo, sery i całe mnóstwo bibelotów. Uroku temu miejscu dodają niezwykle kolorowe fasady tamtejszych budynków, które stworzył Otto Wagner.

Idąc dalej mija się perełkę sztuki baroku – kościół pod wezwaniem św. Boromeusza, będący połączeniem sztuki starożytnego Rzymu ze sztuką bizantyjską. Kolejnym punktem wycieczki może być Musikverein – najsłynniejsza wiedeńska sala koncertowa, pawilony dawnej kolei na Karlsplatz, Wiedeńska Opera Państwowa, przy której stoi Fontanna Lorelei oraz gwiazdy Giuseppe Verdiego, Richarda Wagnera, Richarda Straussa czy Antonio Vivaldiego.

Następnie można podjechać metrem poza centrum Wiednia, pod kościół św. Rocha, od którego niedaleko do słynnego, choć budzącego wiele kontrowersji Domu Hundertwassera. Budynek ten jest zamieszkały, więc można go podziwiać wyłącznie z zewnątrz. Cechuje go ucieczka od regularności i linii oraz użycie wielu barw. Spod domu można wsiąść w tramwaj pod Prater i podjechać aż na pętle. Czeka tam na nas Wiedeński Prater największy park publiczny w środkowej Europie i jednocześnie jeden z największych na całym świecie. Jest on dostępny od 1766 roku, kiedy to cesarz Józef II pozwolił mieszkańcom wchodzić na dawne tereny łowieckie Habsburgów. Na tym terenie znajdziemy też lunapark (największe europejskie wesołe miasteczko ze wszystkim karuzelami świata) oraz stadion sportowy im. Ernsta Happela.

Kiedy wrócimy do centrum metrem, możemy przesiąść się w linię czerwoną, a następnie zieloną i dojechać do niegdysiejszej letniej rezydencji Habsburgów zwanej Schőnbrunn. Tu nawet sama stacja stylizowana jest na taką z przełomu wieków XVII i XVIII. Pałac ten jest tak duży, że większość turystów musi poświęcić przynajmniej pół dnia, aby go dokładnie zwiedzić. Niemniej jednak warto zobaczyć te zachowane w stylu rokoko wnętrza oraz ogrody i park.

Wieczór w stolicy Austrii można spędzić np. nad Kanałem Wiedeńskim – sztuczną odnogą Dunaju, przysiadając na przystani wodolotów do Bratysławy i Budapesztu. Dalszy odpoczynek przed powrotem do kraju zapewni nam relaksująca zieleń w Parku Miejskim i ogrodach Hofburga z elegancką szklaną Palmenhaus (Palmiarnią) oraz Schmetterlinghaus (Domem Motyli).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *