Wycieczka po Rzymie

Wycieczka po Rzymie

fot. TTstudio/bigstockphoto.com

Rzym – wieczne miasto, w którym można skosztować pysznych włoskich lodów, prawdziwej pizzy, przenieść się do starożytnych czasów czy po prostu pomodlić się. Jest to miasto idealne na zwiedzanie, gdyż można całkowicie obejść się bez mapy (każda uliczka prowadzi do jakiegoś miejsca godnego uwagi), a większość atrakcji, zabytków jest tu dostępnych bezpłatnie.

W Rzymie znajduje się ponad 900 kościołów coraz 2000 fontann. Jest to trzecie, po Londynie i Paryżu, najchętniej odwiedzane miejsce w Europie. Nasz portfel nie ucierpi zbytnio, jeśli nie będziemy stołować się przy największych atrakcjach tego miasta. Jednodniowy spacer po Rzymie należy zacząć wcześnie rano spod stacji Termini, a skończyć np. przy Fontannie di Trevi czy Koloseum.

Jak dotrzeć do Rzymu?

Bezpośredni lot do Rzymu z Katowic, Warszawy, Gdańska, Krakowa, Poznania, Wrocławia czy Rzeszowa będzie nas kosztował od 99 do kilkuset zł. Z portu lotniczego Ciampino (Aeroporto di Roma-Ciampino, Aeroporto Internazionale „Giovanni Battista Pastine”), znajdującego się około 15 km od centrum Rzymu można wyjechać taksówką (koszt ok. 50 euro), autobusem Terravision lub Cotral (bilet już od kilku euro) wyruszającym bezpośrednio z placu obok wyjścia z terminala, autobusem podmiejskim Atral (opcja najtańsza-1-2 euro za bilet), ruszającym z placu pod terminalem aż do najbliższej stacji metra. Każdy z powyższych transportów dowiezie nas aż do centrum Rzymu.

Z lotniska im. Leonardo da Vinci Rzym Fiumicino, oddalonego od stolicy Włoch ok. 30 km, do centrum Rzymu można dostać się pociągiem (bilet bezpośredni: 8-15 euro) lub autobusem Cotral z przesiadkami (bilet ok. 3 euro).

Najlepszym sposobem na zwiedzanie wiecznego miasta jest spacer. Jeśli jednak chcemy skorzystać z komunikacji miejskiej, to możemy zdecydować się na: metro, tramwaj, trolejbus lub autobus. Bilety nabywa się w kasach biletowych głównych stacji bądź w automatach biletowych.

Po przyjeździe do miasta warto nabyć kartę Roma Pass, pozwalającą na tańsze lub bezpłatne dojazdy, wejścia do głównych atrakcji Rzymu. Można ją kupić w muzeach oraz w Punktach Informacji Turystycznej.

Jak zwiedzać Wieczne Miasto?

Główną ulicą w Rzymie jest szeroka Corso Vittorio Emanuele, która doprowadza turystów do Piazza Venezia. Zanim się tam dotrze warto także odbić nieco w lewo, by odwiedzić jeden z najchętniej odwiedzanych placów – Piazza Navona, którego punktem centralnym jest Fontanna Czterech Rzek, czyli Fontana dei Quarto Fiumi (personifikacja wielkich rzek czterech kontynentów). Następnie można się udać w stronę przepięknego kościoła św. Agnieszki oraz stojącego na Placu della Rotonda, jednego z najlepiej zachowanych pomników klasycznej sztuki starożytnego Rzymu, który kształtem przypomina rotundę – Pantenonu. Pierwotnie zbudowano go jako „świątynię wszystkich bóstw”, by w VII wieku przekształcić w kościół katolicki. Jego wnętrza skrywają niesamowite piękno i monumentalizm, które ujawnia światło wpadające do niego przez oculus.

Niedaleko, po przejściu labiryntu wąskich uliczek można dojść do najsłynniejszej fontanny świata o nazwie Fontanna di Trevi, do której zwykle turyści skłonni są wrzucać po jednej czy też kilka monet na szczęście. Podczas odpoczynku przy tej ogromnej i niezwykle charakterystycznej fontannie można spróbować najlepszych włoskich lodów, które znajdują się w okolicach Piazza di Spagna. Blisko lodziarni mieszczą się słynne, prowadzące do XVI-wiecznego kościoła Trinita dei Monti Schody Hiszpańskie. Na tych Schodach, zdobionymi azaliami często organizuje się pokazy mody pod otwartym niebem lub po prostu odpoczywa.

Turystom, a raczej turystkom pragnącym poszerzyć nieco swoją garderobę polecamy udać się wzdłuż ulicy via Condotti, gdzie mieszczą się ekskluzywne sklepy, eleganckie butiki i jedna z najbardziej znanych oraz pełna pamiątek, portretów, szkiców czy medalionów polskich artystów kawiarnia Caffé Grecko.

Następnym etapem jednodniowej wycieczki po Rzymie może być Plac Wenecki. Po minięciu pomnika pierwszego króla Wiktora Emanuela II przypominającego o dziele zjednoczenia państwa włoskiego w latach 1860-1870 można dojść do Kapitolu – miejsca uważanego za serce tego miasta. Z tego jednego z siedmiu rzymskich wzgórz rozciąga się widok na całe miasto. Znajdziemy tu również pomnik Marka Aureliusza na koniu oraz figurkę wilczycy karmiącej dwóch braci, legendarnych założycieli Rzymu: Remusa oraz Romulusa. Z Kapitolu można przejść w stronę Koloseum-najsłynniejszego amfiteatru oraz jednego z siedmiu cudów świata, na arenie którego odbywały się walki gladiatorów oraz polowania na zwierzęta. Od niego biegnie Via Sacra – Święta Droga, którą w antyku kroczyli wodzowie powracający ze zwycięskich bitew. Stąd niedaleko mamy także do Forum Romanum, zwanego też Forum Magnum (rynku rzymskiego) – najstarszego placu miejskiego w stolicy Włoch. Otoczony jest on sześcioma wzgórzami: Kapitolem, Palatynem, Eskwilinem, Celiusem, Kwirynałem oraz Wiminałem. Wstęp do niego jest płatny (bilet łączony z Koloseum). Niegdyś na terenie Forum Romanum znajdowało się kilkanaście świątyni, bazylik, a także łuków triumfalnych. Niedaleko jednego z łuków znajduje się Umbilicus Urbis Romae, czyli pępek Rzymu, który w starożytności wyznaczał centrum miasta.

Jeden dzień w Rzymie wystarczy na przejście od początku do końca całej ulicy Corso, wzdłuż której znajdują się takie zabytki jak Panteon, Forum Romanum i Schody Hiszpańskie, a jeśli dokładnie zaplanujemy naszą trasę to także uda nam się zobaczyć Koloseum, Bazylikę Matki Bożej Anielskiej czy św. Piotra w okowach.

Uwagi

Pamiętajmy, że metro czynne jest tylko do 21. Warto przyjechać do Rzymu w weekend, gdyż mieszkańcy tego miasta zwykle wyjeżdżają z niego w tym czasie i ruch na ulicach jest zdecydowanie mniejszy. Nie wolno zapominać o tutejszym zdradliwym i uciążliwym słońcu- należy zaopatrzyć się w dobre obuwie i wziąć ze sobą nakrycie głowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *