Rezydent turystyczny

Rezydent turystyczny

Rezydent turystyczny często myli się nam z pilotem wycieczek, choć w rzeczywistości są to dwa różne zawody. Czym dokładnie zajmuje się rezydent turystyczny, jaki jest zakres jego obowiązków – o tym poniżej.

Rezydent turystyczny jest pracownikiem biura podróży, który przez przynajmniej kilka miesięcy przebywa w danej miejscowości będącej kierunkiem destynacji wycieczki. Dzięki przebywaniu przez większość czasu w danym rejonie, jest on doskonale zorientowany we wszystkich procedurach, a także zna pracowników hoteli, restauracji czy też innych instytucji, z którymi współpracuje. Biura najchętniej zatrudniają na tym stanowisku studentów, gdyż szczyt sezonu letniego przypada na czerwiec-wrzesień, czyli czas odpoczynku braci studenckiej. Są jednak miejsca, gdzie rezydenci pracują przez cały rok (Maroko, Egipt, Tunezja).

Specyfika zawodu rezydenta turystycznego polega na tym, że jest on potrzebny głównie podczas wypoczynku pobytowego, czyli tam, gdzie turyści przyjeżdżają poleniuchować na egzotycznej plaży. Pilot natomiast pracuje w czasie wycieczek objazdowych, podczas których turysta przede wszystkim zwiedza.

Podstawowymi zadaniami należącymi do rezydenta turystycznego są: opieka nad turystami, ich odbiór z lotniska, zakwaterowanie w hotelu, udzielanie informacji na temat ich pobytu w danym miejscu, odwiezienie na lotnisko, pożegnanie w imieniu biura podróży, pełnienie w hotelu dyżurów nocnych na wypadek potrzebowania przez turystów pomocy, rezerwacja miejsc noclegowych oraz potrzebnych biletów, organizowanie posiłków, wynajęcie przewodników, dbanie o wszelkie sprawy formalne, czasem – sprzedaż wycieczek fakultatywnych. Jest on szczególnie ważny podczas jakichkolwiek sytuacji awaryjnych, łagodzi wówczas konflikty i udziela turystom pomocy w kontakcie ze służbą zdrowia.

Zanim ktoś zdecyduje się wykonywać ten zawód musi posiadać takie cechy jak: odporność na stres, a także dużo empatii, cierpliwości i wyrozumiałości, dobrą znajomość realiów danego kraju, łatwość nawiązywania kontaktów z ludźmi, znajomość przynajmniej jednego obcego języka, wiedzę z geografii i historii oraz umiejętność opowiadania czy wystąpień publicznych. W ramach tego zawodu wchodzi planowanie i organizacja programu zwiedzania grup zorganizowanych, zapewnianie atrakcji dla turystów, załatwianie ubezpieczenia oraz biletów wstępu do zwiedzanych miejsc. Dzięki pracy rezydenta każdy turysta powinien czuć się jak w domu, na tyle, na ile jest to możliwe za granicą.

Do wykonywania tego zawodu nie jest potrzebne specjalne wykształcenie, najczęściej wystarczy kurs pilota wycieczek, trwający zwykle 3 miesiące i zakończony egzaminem organizowanym przez wojewodę. Początkowo pracuje się w placówce danego biura podróży, a po kilku latach można już liczyć na zakwalifikowanie wewnętrzne do pracy na placówce za granicą.

Średnia pensja rezydenta turystycznego wynosi 1000 euro. Dodatkowo pracodawca zapewnia darmowy przelot, ubezpieczenie i zakwaterowanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *