Przewodnik po Słowacji

bigstock-Bratislava-Slovakia-52210627

Słowacja, to niepozorny, niewielki, ale bardzo malowniczy kraj leżący w Europie Środkowej. Graniczy ona z Austrią, Czechami, Węgrami, Ukrainą oraz Polską. Nie posiada ona dostępu do Bałtyku, ale urzeka przepięknymi górami oraz rwącym Dunajem.

Turystyka na Słowacji

Cały rynek turystyczny Słowacji koncentruje się na górach, w których można znaleźć jaskinie, średniowieczne twierdze, kąpieliska, zamki i warownie, uzdrowiska, wody termalne. Głównymi pasmami górskimi są tu Tatry, Rudawy Słowackie, Małe Karpaty oraz Mała i Wielka Fatra. Oprócz dobrze zagospodarowanych szlaków górskich aktywni turyści znajdą tu także ścieżki rowerowe, cztery profesjonalne pola golfowe, a także ciągle rozrastająca się infrastrukturę do uprawiania narciarstwa i snowboardingu. Na terenach górskich można uprawiać takie sporty ekstremalne jak paralotniarstwo, a górskie rzeki stanowią idealne miejsce na rafting.

Słowacja posiada typowo górski klimat, choć na nizinach jest on bardziej umiarkowany i ciepły (śnieżne, mroźne zimy i upalne lata). Kraj ten warto odwiedzić zarówno zimą i skorzystać wówczas z doskonałych warunków do uprawiania wszelkich sportów zimowych lub udać się na basen termalny, jak i latem – odpoczywać przy leniwie płynącym Dunaju, zwiedzać tutejsze zabytki oraz pochodzić po górach.

Językiem narodowym jest słowacki, podobny do języka polskiego, węgierskiego i czeskiego. Te dwa ostatnie używane są niemal wymiennie ze słowackim. Wzdłuż granicy z Polską miejscowe dialekty trochę przypominają naszą gwarę góralską.

W dużych miastach, hotelach i droższych restauracjach obowiązuje powszechna znajomość języka angielskiego i niemieckiego.

Ceny na Słowacji

Walutą Słowacji jest euro. Ceny są nieco wyższe niż te w naszym kraju. Za chleb zapłacimy tam 4 zł, masło – ok. 6 zł, 10 jaj – 5 zł, 1 kg sera – 36 zł, mały jogurt – niecałe 2 zł, 1 l mleka – 3 zł, czekoladę – 8 zł, piwo – 2,5 zł, papierosy – ponad 11 zł. Za kwaterę w pensjonacie czy hostelu zapłacimy od 6-7 euro za nocleg, a w hotelu – od 12 euro za dobę.

Co zwiedzić na Słowacji?

Podróż po Słowacji najlepiej jest zacząć od jej stolicy, czyli Bratysławy. Jest ona jedyną stolicą na całym świecie, która graniczy z dwoma państwami: na zachodzie z Austrią i na południu z Węgrami. Najważniejszym miejscem turystycznym tego miasta jest bratysławski zamek, składający się z 3 jednostek: średniowiecznego miasta ograniczonego systemem wałowym, areału zamku i podzamcza. Niegdyś do Bratysławy prowadziły 4 bramy, do dziś przetrwała tylko jedna z nich: Brama Michalska, która prowadzi do Starego Miasta. Warto również zobaczyć tutejszy rynek z XVI-wieczną studnią, gotycką konkatedrę św. Marcina, Muzeum Winiarstwa i ruiny zamku Devin.

Dużą atrakcją Słowacji są jaskinie, z których aż dwanaście udostępniono do zwiedzania, a pięć z nich wpisano na listę przyrodniczego dziedzictwa UNESCO. Turyści kochający nieskażoną przyrodę znajdą tu dla siebie raj w postaci dziewięciu Parków Narodowych i licznych parków krajobrazowych. Jednym z piękniejszych tego typu miejsc jest Park Narodowy Słowacki Raj, składający się z kanionów, przepaści, wąwozów, dolin, wodospadów i jaskiń.

Podróżując po tym kraju, nie wolno zapomnieć o zwiedzeniu osiemnastu tzw. Miejskich Rezerwatów Zabytków, w tym ruiny Zamku Spiskiego – jednego z największych kompleksów zamkowych w Europie Środkowej, starówkę oraz Kompleks Starego Zamku usytuowanego na wzgórzu Paradajz w Bańskiej Szczawnicy i wieś Vlkoliniec, czyli rezerwat słowackiej architektury ludowej. Innymi wartymi zwiedzenia słowackimi miasteczkami są też m.in.: Bardejov z renesansowym rynkiem i niemal nietkniętymi murami obronnymi z basztami, bramami, barbakanem czy Orawa, która przyciąga wyjęciami na Babią Górę, spływami rzeką Orawą, jeziorem zwanym Morzem Orawskim oraz unikalną architekturą i sztuką ludową.

Na turystycznym słowackim szlaku przyrodniczym muszą znaleźć się jaskinie w Słowackim Krasie- Domica, Gomasecka, Jasovska, Dobszyńska Jaskinia Lodowa oraz Ochtińska Jaskinia Aragonitowa. Natomiast pasma górskie zwane Małą i Wielką Fatrą stanowią idealne miejsce na próbowanie swoich sił w snowboardzie, skialpinizmie czy na nartach. Tatry Wysokie słyną z wysokich szczytów i pięknych jezior, które co roku przyciągają tysiące turystów, taterników oraz narciarzy.

Jak dojechać do Słowacji?

Polscy turyści najchętniej wybierają się na Słowację samochodem. Jest to najtańszy i najwygodniejszy środek transportu, którym komfortowo jeździ się także po przekroczeniu granicy polsko-słowackiej ze względu na dobre autostrady i drogi szybkiego ruchu. Jeśli wolimy jednak lecieć samolotem, to mamy do wyboru aż 6 lotnisk: w Bratysławie, Popradzie, Żylinie, Koszycach, Pieszczanach i Sliacu (koło Zwolenia). Kolej oferuje turystom połączenia z Czech (Praga, Brno, Ostrava), z Austrii (Wiedeń), z Węgier (Budapeszt, Miszkolc), z Ukrainy (Cop), z Polski (Kraków, Sanok, Muszyna).

Polscy turyści przekraczają granicę ze Słowacją na podstawie ważnego paszportu bądź dowodu osobistego, ponieważ oba te kraje są w UE. Warto natomiast ubezpieczyć się na okoliczność akcji ratunkowej oraz pobytu w szpitalu, szczególnie w przypadku wypraw w Tatry Słowackie, ponieważ usługi te w tym kraju są płatne (karta EKUZ + dodatkowe ubezpieczenie turystyczne).

Kuchnia słowacka

Kuchnia słowacka to przede wszystkim słynny panierowany ser z sosem tatarskim, kluseczki z bryndzą oraz skwarkami, pyzy drożdżowe, makowce, ciasto chlebowe, sznycle, ciasto ryżowe, placki ziemniaczane, a także słowackie piwo.

Pamiątki ze Słowacji

Najlepszymi pamiątkami ze Słowacji będą tamtejsze piwa, ceramika z Pozdisovic, wina z rejonu Tokajskiego i Małokarpackiego, wyroby rzemiosła i sztuki ludowej (urocze lalki w strojach ludowych, delikatne hafty, charakterystyczne lalki z kolb kukurydzy lub drutu, ciupagi, pasterskie piszczałki, malowanki na szkle i drewnie).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.