Przewodnik po RPA

kbrowne41/bigstockphoto.com

Republika Południowej Afryki jest krajem atrakcyjnym turystycznie ze względu na piękno przyrody i sprzyjający klimat. Szczególnie atrakcyjne są parki narodowe. Niestety, RPA ma niezbyt dobrą reputację pod względem bezpieczeństwa. Wynika to z rozwarstwienia społeczeństwa (ogromne bogactwo obok skrajnej biedy) i uwarunkowań historyczno-społecznych (jeszcze całkiem niedawno obowiązywała segregacja rasowa, a konflikty plemienne trwają do dzisiaj). Jednak jeśli zachowamy odpowiednie środki ostrożności, zminimalizujemy ryzyko problemów.

Porady i przepisy

Występuje wysokie zagrożenie przestępczością. Dlatego zaleca się zachowanie środków ostrożności – unikanie samotnych spacerów, podróży nocą i zabierania autostopowiczów. Zwiedzanie należy ograniczyć do godzin dziennych. Najlepiej wybrać się na zorganizowaną wycieczkę lub skorzystać z usług doświadczonego przewodnika. Nie nośmy ze sobą kosztowności, wypchanych toreb ani innych przedmiotów, które mogą być interesujące dla złodziei. Wartościowe przedmioty (także dokumenty) chowajmy w hotelowym sejfie.

W kraju obowiązuje jedenaście języków urzędowych: angielski, afrikaans, zulu, siswati, ndebele, sesotho, pedi, xitsonga, setswana, tshivenda i xhosa. Angielski jest rozumiany przez niemal wszystkich mieszkańców i powszechnie stosowany w nauce i w wymianie handlowej. Jednak mieszkańcy RPA używają dość specyficznej odmiany angielskiego z naleciałościami z innych języków, więc nawet jeśli biegle znamy standardową angielszczynę, bądźmy przygotowani na to, że nie wszystko zrozumiemy.

Bez wizy można wjechać do RPA na pobyt do 30 dni. Przy przekraczaniu granicy należy okazać bilet powrotny. Paszport musi mieć całą czystą stronę na wizy.

Szczepienia nie są wymagane. Bardzo zalecane jest ubezpieczenie, gdyż standard publicznej opieki zdrowotnej bywa niski, a prywatne leczenie jest bardzo drogie.

W RPA stosuje się wtyczki z trzema bolcami, lecz bez problemu można kupić adapter.

Zasadniczo wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy. Jednak honorowane jest także polskie, o ile mamy przy sobie jego poświadczone tłumaczenie na angielski lub afrikaans. Ruch jest lewostronny. Ubezpieczenie komunikacyjne jest obowiązkowe.

Walutą jest rand (ZAR). Karty kredytowe i debetowe są niemal wszędzie honorowane, a bankomaty są powszechnie dostępne.

Internet jest łatwo dostępny, ale bywa dość drogi, podobnie jak roaming. Najlepiej zaopatrzyć się w lokalną kartę SIM.

Pogoda i klimat

W RPA pogoda sprzyja turystom przez cały rok. Zwróćmy uwagę, że układ pór roku jest odwrotny niż na półkuli północnej – lato trwa od listopada do marca, a zima od czerwca do września. Latem temperatury wynoszą ok. 25-30 st. C, a zimą ok. 15 st. C.

Sezon turystyczny przypada w grudniu i styczniu. Ceny są wtedy znacznie wyższe i może być trudno o wolne miejsca, dlatego lepiej unikać podróży w tym czasie.

Transport

Jest kilka dostępnych linii autobusowych. Popularne to Greyhound i Intercape. Między miejscami typowo turystycznymi kursuje Baz Bus. Jednak miejska komunikacja autobusowa jest bardzo ograniczona – można z niej skorzystać tylko w niektórych dużych miastach, np. w Kapsztadzie.

Jeśli chodzi o pociągi, bezpieczne są te dalekobieżne oraz droższych linii. Natomiast pociągi lokalne mają złą sławę ze względu na przestępczość.

Dość dogodną opcją, zwłaszcza jeśli podróżujemy w grupie, jest wynajem samochodu. Jednak kierowca, jak wspomniano powyżej, musi mieć międzynarodowe prawo jazdy lub polskie prawo jazdy wraz z poświadczonym tłumaczeniem.

Zwiedzanie

Jedną z największych atrakcji Afryki są egzotyczne zwierzęta, w tym tzw. wielka piątka – lwy, lamparty, bawoły afrykańskie, słonie i nosorożce. Można je obserwować w naturalnym środowisku w którymś z parków narodowych. Jednym z najciekawszych jest Park Krugera. Godne polecenia są także rezerwaty Sanbona i Gondwana. Można się tam wybrać na safari i zrobić niezwykłe zdjęcia. Ale zwierzęta RPA to nie tylko wielka piątka – jest tam ok. 300 gatunków ssaków i ponad 850 gatunków ptaków.

Do najpiękniejszych miejsc należy Przylądek Dobrej Nadziei i Kapsztad (Cape Town). Jest to doskonałe miejsce dla miłośników plażowania i sportów wodnych. Poza tym znajdziemy tam dobre hotele, restauracje i kawiarnie. Skaliste szczyty i białe plaże zapewniają niezapomniane widoki. Kapsztad jest bezpieczniejszy niż Johannesburg, więc jest bardziej polecany dla turystów. Jednym z symboli Kapsztadu jest Góra Stołowa, która jest częstym celem pieszych wycieczek.

W RPA znajdują się także liczne winnice, gdyż lokalny klimat i urodzajne gleby sprzyjają uprawie winorośli. Za centrum wyrobu win uznaje się Stellenbosch. Zwiedzający mogą się wybrać na trasę winną (Stellenbosch Wine Route), poznać proces produkcji win i oczywiście ich spróbować. Znana jest także winnica w Constantii.

Durban jest trzecim co do wielkości miastem RPA, portem i kurortem. Warto zobaczyć tamtejsze akwarium i wybrać się do akwaparku. Jest to także dobre miejsce do plażowania.

Największym miastem RPA jest wspomniany już Johannesburg. Jest to miejsce mniej bezpieczne niż wymienione powyżej, choćby ze względu na wysoki wskaźnik przestępczości i ogromne rozwarstwienie społeczeństwa. Jednak jeśli chcemy zobaczyć, jak wygląda nowoczesne miasto w Afryce, można się tam wybrać.

Kuchnia

W RPA współegzystuje wiele różnych narodów, a lokalna kuchnia jest mieszanką wpływów każdego z nich.

Popularne i tanie są dania z wykorzystaniem kukurydzy. Podstawowym składnikiem potraw i dodatkiem do dań jest mielona kukurydza i kasza kukurydziana – pap.

Z kolei chakalaka to bardzo popularny sos warzywny, przygotowywany z papryki, marchewki, pomidorów, cebuli i czosnku z dodatkiem orientalnych przypraw. Do chakalaki można dodać mięso lub fasolę.

Jednym z popularnych sposobów konserwacji żywności, wymuszonym przez warunki klimatyczne, jest solenie i suszenie. W ten sposób przygotowuje się biltong (suszone mięso), droewors (suszoną kiełbasę) i bokkoms (soloną rybę). Często przyrządza się także mięso na grillu (braai).

Jeśli chodzi o słodkości, jest dużo rodzajów ciast i puddingów. Jada się także szaszłyki owocowe i owoce smażone w cukrze.

Bardzo egzotyczną potrawą są… gąsienice mopani. Są one tradycyjnym składnikiem kuchni zuluskiej. Jednak jeśli chodzi o europejskich turystów, chyba tylko odważni zwolennicy mocnych wrażeń odważyliby się na spróbowanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *