Przewodnik po Niemczech

bigstock-Munich-Germany-skyline-at-Cit-52030813

Niemcy to zachodni sąsiad Polski, graniczący na południu z łańcuchem Alp i sięgający na północy aż do wybrzeży Bałtyku oraz Morza Północnego. Językiem urzędowym jest tu niemiecki, choć można dogadać się również w jęz. angielskim. Jednostką monetarną Niemiec jest euro.

Przybywający do Niemiec Polacy muszą posiadać ze sobą ważny dokument tożsamości: paszport lub dowód osobisty. Podstawą do uzyskania pomocy zdrowotnej jest karta EKUZ, którą można wyrobić sobie w oddziale NFZ.

Co zobaczyć w Niemczech?

Kraj ten podzielony jest na 16 Bundeslandów. Każdy przybywający do Niemiec turysta musi zwiedzić wzniesione w XVIII wieku Drezno z barokowym zespołem architektonicznym Zwinger, Bawarię i jej najwspanialszy zabytek, czyli zamek Neuschwanstein, Kolonię wraz ze znajdującą się tam gigantyczną gotycką Katedrą, dwie wyspy na Jeziorze Bodeńskim – Reichenau i Mainau czy pełen niesamowitych pałaców i ogrodów Poczdam.

Najlepszym okresem do podróżowania po Bundeslandach jest lato, jednak Republikę Federalną Niemiec warto odwiedzić również zimą, aby skorzystać z nowoczesnych ośrodków narciarskich znajdujących się w głębi kraju. Bundeslandy oferują ponadto szlaki zwyczajowe oraz tematyczne, które są atrakcją tego kraju przez cały rok. Warto wybrać się na m.in. ciągnący się przez biało-błękitne góry słynące o bajecznych widokach Niemiecki Szlak Alpejski, pełen średniowiecznych ruin Szlak Romański w królewskiej krainie Saksonii-Anhalt, urzekający wystawnymi rezydencjami, dworskim przepychem i średniowiecznymi domami o konstrukcji szkieletowej Szlak Romantyczny, słynący z różnorodnego krajobrazu nawiązującego do baśni braci Grimm Niemiecki Szlak Baśniowy czy udać się na wycieczkę śladami rycerzy i paladynów, kierując się na Szlak Zamków.

Największe miasta Niemiec

Najchętniej odwiedzanym miastem jest stolica kraju – Berlin. Symbolem tego miasta jest Brama Brandenburska, będąca połączeniem bramy miejskiej i łuku triumfalnego wzniesionego na wzór budowli ateńskich. Innym ciekawym i bardzo charakterystycznym punktem tej miejscowości jest wieża telewizyjna położona przy Alexanderplatz, której atrakcją jest obrotowa restauracja na szczycie. Turyści zainteresowani zwiedzaniem budownictwa sakralnego będą mieli w Berlinie ogromne pole do popisu, począwszy od Kościoła Pamięci, poprzez Katedrę Niemiecką, aż po Katedrę Francuską. Warto zwrócić uwagę także na fascynująca architekturę z widokiem na dzielnicę rządową i centrum, popularnie zwaną Reichstagiem, miejsce nowoczesnej architektury, biznesu, handlu i rozrywki – Postdamer Platz, Muzeum Muru Berlińskiego oraz galerie młodych niemieckich artystów umiejscowione w Berlin Mitte i Prenzlauer Berg.

Monachium, czyli stolica Bawarii, często nazywane jest drugą stolicą Republiki Federalnej Niemiec. Te niegdysiejsze „mnisie” miasto ma do zaoferowania turystom wiele atrakcji, wśród których warto wymienić Kościół Najświętszej Marii Panny z charakterystycznymi dwiema wieżami, XIV-wieczny zespół pałacowy na Starym Mieście, Konigsplatz, który skupił XIX-wieczne budowle, największy ogródek piwny w Europie – Hirschgarten, położony w centrum Ogród Angielski (jeden z najstarszych na świecie i największy śródmiejski park w Europie) i dworski ogród z przepięknymi arkadami – Hofgarten. Panie mogą przejść się Maximilianstraße, gdzie znajdą skupisko najbardziej ekskluzywnych butików w mieście, zaś panowie mogą w tym czasie świętować Oktoberfest (pod warunkiem, że jest to październik).

Hamburg, drugie co do wielkości miasto w Niemczech może poszczycić się największym portem w kraju, dawną wioską rybacką bezpośrednio nad Łabą w dzielnicy Blankenese, parkiem z ogrodem botanicznym, a także oranżerią i największym w Europie ogrodem japońskim- Planten un Blomen, Stadpark, czyli parkiem miejskim z przepięknymi terenami zielonymi i pływalnią oraz placem zabaw, Muzeum Sztuki i Rzemiosła, a także największym i najstarszym gabinetem figur woskowych w Niemczech zwanym Panoptikum.

Warto również zawitać do Bonn, gdzie czekają na turystów przepiękne budowle w stylu barokowym i rokokowym, dzielnica pełna rozmaitych muzeów, ogród botaniczny, dom Beethovena, park rozrywki, jeziora, teatr kabaretowy. W Dreźnie znajdziemy m.in. cudowne budowle renesansowe, barokowe i klasycystyczne, w Baden-Baden – 12 źródeł termicznych, w Poczdamie – imponujące pałace i ogrody, w Schwarzwaldzie – park rozrywki, tajemnicze zakątki i kurorty z wodami termalnymi, a w Magucji – wspaniałe winiarnie.

Do Niemiec możemy dojechać pociągiem z Poznania lub Warszawy, samochodem lub samolotem. W kraju doskonałymi połączeniami cieszą się linie lotnicze, choć samolot to najdroższy, a zarazem najszybszy niemiecki środek transportu. Pociągi są punktualne, pewne i wygodne. Niemcy posiadają świetnie rozbudowaną i bezproblemową komunikację miejską w postaci kolei podmiejskiej (S-Bahn), metra (U-Bahn), autobusów i tramwajów (bilet autobusowy – 1,80-2,20€). Najlepszym rozwiązaniem dla turysty będzie kilkudniowy bądź tygodniowy bilet, umożliwiający podróżowanie po mieście.

Kuchnia niemiecka

Kuchnia Niemiec to specyficzne potrawy narodowe takie jak: sznycel, kluski (Spatzle), kiełbasy, kiszona kapusta, pasztety, placki ziemniaczane, golonka, Apfelstrudel, czyli strudel jabłkowy oraz tort Schwarzwaldzki. Tego rodzaju jedzenie nie należy do najzdrowszych, ale warto go skosztować, w szczególności jedynego w swoim rodzaju, doskonałego niemieckiego piwa.

Noclegi w Niemczech

Za pokój w hotelu w większym niemieckim mieście zapłacimy od 30 do 60 euro, zaś w hostelu: od kilkunastu euro. Ceny za produkty żywnościowe są w większości dużo droższe niż w Polsce. Za chleb zapłacimy tam ponad 7 zł, 1 kg cukru ok. 4 zł, 1 l mleka – ok. 3 zł, piwo – ponad 3 zł, 1 kg ziemniaków – prawie 6 zł, paczkę papierosów – 20 zł, herbatę (20 torebek) – prawie 8 zł, 4 torebki ryżu – 4 zł, a 1 kg piersi z kurczaka – niemal 30 zł.

Pamiątki z Niemiec

Pamiątkami z podróży po Niemczech, które przypomną nam spędzone tam chwile mogą być wyroby regionalne takie jak: porcelana z Drezna, drewniane wyroby z Lipska, zegarki z kukułką, marcepan z Lubeki, piwo z Monachium, kiełbasę z Ratyzbony czy bawarskie wyroby skórzane.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.