Przewodnik po Finlandii

kerenby/bigstockphoto.com

kerenby/bigstockphoto.com

Finlandia to kraj dzikiej przyrody, ciszy i spokoju – z tego powodu staje się coraz bardziej popularnym celem podróży. Jest atrakcyjna zwłaszcza dla miłośników natury i sportów zimowych.

Klimat

Finlandia leży w dwóch strefach klimatycznych – klimatu umiarkowanego chłodnego przejściowego oraz okołobiegunowego subpolarnego. Typowe jest ciepłe, krótkie lato i mroźna, śnieżna zima, choć zależy to od miejsca – np. na Wyspach Alandzkich średnie temperatury stycznia to –2°C, a zima trwa średnio od grudnia do końca marca; natomiast na północy średnia temperatura w styczniu to aż –14°C, a zima trwa ok. pół roku – zaczyna się pod koniec października i trwa do końca kwietnia. W lecie na północy kraju występują tzw. białe noce – słońce w ogóle nie zachodzi przez mniej więcej miesiąc, za to późną jesienią noce są bardzo długie. Dlatego najlepiej wybrać się do Finlandii latem (w czerwcu bądź lipcu) albo zimą – zwłaszcza jeśli jesteśmy miłośnikami sportów zimowych, choć miejscowości typowo narciarskie, takie jak Rovaniemi, są w tym czasie oblegane.

Transport

Jak dojechać do Finlandii? Najszybszą opcją jest przelot samolotem. Samoloty linii Finnair kursują z Warszawy, Gdańska i Krakowa do Helsinek. Z Warszawy dostępne są też loty liniami PLL LOT i Blue1. Można także bezpośrednio dostać się z Gdańska do Turku liniami Wizzair.

Jeśli mamy więcej czasu i dysponujemy samochodem, możemy się pokusić o podróż trasą Via Baltica przez Litwę, Łotwę i Estonię. Może się to okazać najbardziej korzystne cenowo (zwłaszcza jeśli jedziemy ze znajomymi i dzielimy się kosztami), a przy tym po drodze zobaczyć wiele ciekawych miejsc. Należy dostać się do Tallina, a stamtąd przepłynąć promem do Helsinek. Promem można także dotrzeć z Sankt Petersburga, Sztokholmu, Rostocku i Travemünde.

Gdy już jesteśmy w Finlandii, najkorzystniej jest również jeździć własnym samochodem lub wypożyczyć. Jeśli chodzi o pociągi i autobusy, przejazdy wychodzą drożej, lecz można trafić na korzystne promocje.

Co warto zwiedzić?

Najbardziej znaną miejscowością Finlandii jest jej stolica – Helsinki. Miasto można zwiedzić w jeden dzień przemieszczając się pieszo, komunikacją publiczną lub rowerem. Jest tam sporo zabytków z XIX wieku, ale też obiekty XVI- i XVII-wieczne. Do najważniejszych zabytków należą m.in.: Plac Senacki z katedrą i pomnikiem cara Aleksandra II, twierdza Suomenlinna (znajdująca się na liście światowego dziedzictwa UNESCO), Pałac Prezydencki, Biblioteka Narodowa, obserwatorium astronomiczne, główna siedziba Uniwersytetu Helsińskiego.

Innymi miastami wartymi zwiedzenia są Turku i Tampere. W pobliżu Turku, w Naantali, znajduje się „Dolina Muminków” park rozrywki, w którym starano się jak najdokładniej odwzorować książkowe ilustracje. W Tampere z kolei znajduje się park rozrywki Särkänniemi i wieża obserwacyjna Näsinneula oraz wiele parków, muzeów i galerii.

Jednak główną atrakcją jest przyroda – mnóstwo jezior, dzikie lasy, a także tundra na północy. Warto odwiedzić któryś z licznych parków narodowych – np. Oulanka, Linnansaari czy Koli. Miłośnicy narciarstwa powinni się wybrać do Rovaniemi i Lahti.

Kuchnia

Tradycyjna kuchnia fińska jest dość prosta i opiera się głównie na mięsie, rybach oraz mleku i jego przetworach. Typowe lokalne specjały to mięso z renifera, jelenia i łosia, a także zupy rybne i mięsne. Popularne są przetwory z maliny moroszki (w Polsce roślina rzadka i pod ochroną).

Ciekawostką jest fakt, że Finowie spożywają mnóstwo mleka i piją je prawie do wszystkiego – także do potraw słonych i mięsnych, co Polaków może dziwić. Wszystkie produkty mleczne są dostępne w wersjach bez laktozy lub z małą jej ilością. W Finlandii popularne są także słodycze ze słonej lukrecji – salmiakki, które są niesmaczne dla większości osób próbujących je po raz pierwszy.

Ciekawostki i informacje praktyczne

  • Jednym z najważniejszych elementów fińskiej kultury i tradycji jest sauna. Finowie starają się w miarę możliwości mieć własną – tradycyjną lub chociaż elektryczną.
  • Ceny są niestety dość wysokie, zwłaszcza przejazdy transportem publicznym i noclegi wychodzą dość drogo. Jeśli chcemy oszczędzić, lepiej wybrać się samochodem (zwłaszcza że Finowie są ostrożnymi kierowcami, a drogi są dobre), na nocleg wynająć domek kempingowy – mökki, a także gotować samemu.
  • W Finlandii pije się wodę z kranu – jest czysta, smaczna i darmowa; nie ma zwyczaju ani potrzeby kupowania wody butelkowanej.
  • Walutą jest euro, a niemal wszędzie można płacić kartą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *