Jak znaleźć tanie połączenia lotnicze?

bigstock-cute-young-businesswoman-trave-47413414

Autostop oraz tanie linie lotnicze są świetnym sposobem na zwiedzanie świata za niewielkie pieniądze. Ta pierwsza opcja skierowana jest raczej do ekstremalnych turystów, choć podróżowanie tanimi liniami wymaga również sporo poświęcenia i niekiedy dopasowania się do warunków przewoźnika lotniczego. Wystarczy jednak niewielka dawka sprytu połączona z dozą cierpliwości oraz wiedzy o sposobach funkcjonowania systemów rezerwacji wystarczy, aby spędzić cudowne chwile na niezapomnianych wakacjach gdzieś w odległym zakątku świata.

Tanie linie lotnicze mogą przestać być tanie już w momencie dokonywania rezerwacji. Zwykle ceny biletów tańszych przewoźników są labilne i potrafią się zmieniać z minuty na minutę. Klikając w daną ofertę, może okazać się, że przy próbie zabukowania biletu cena za przelot wzrośnie. Wówczas warto spróbować wrócić do wyszukiwarki połączeń lub wejść na stronę konkurencyjnego przewoźnika (w tym samym oknie przeglądarki) bądź połączyć się ze stroną z innego komputera. Jeśli już znajdziemy atrakcyjną cenowo ofertę przelotu np. z Warszawy do Paryża, to natychmiast skorzystajmy z niej. Często wstrzymanie się z zakupieniem biletów kończy się zmianą prezentowanych warunków na mniej korzystne.

Kiedy bilety są najtańsze

Ceny biletów tanich linii lotniczych zmieniają się kilka razy w ciągu dnia. Zwykle najlepsze okazje pojawiają się w godzinach pracy personelu odpowiedzialnego za kształtowanie oferty cenowej, czyli między 9:00 a 17:00. Najwyższe oferty lotów ustawiane są tuż przed weekendem, kiedy to użytkownicy stron przewoźników lotniczych chcą sobie zaplanować weekendowy odpoczynek.

Nie wolno podawać systemowi rezerwacji daty planowanego wylotu, gdyż wówczas trudniej nam będzie „upolować” atrakcyjną cenowo ofertę. Lepiej jest ustawić wyszukiwanie lotów np. z tygodniowym wyprzedzeniem, a następnie przejść do interesującej nas daty. Wtedy szansa na rzeczywiście tańsze połączenie będzie znacznie większa.

Na co należy uważać

Zanim jednak klikniemy na wybraną przez nas ofertę lotu, upewnijmy się, że do podanej ceny nie zostaną nam doliczone dodatkowe opłaty lotniskowe, za rezerwację, odprawę bądź te z tytułu np. posiadania bagażu czy też niedoliczonych wcześniej podatków. Pamiętajmy także o tym, aby omijać wszelkie dodatkowe oferty prezentowane nam przez system typu pierwszeństwo wejścia na pokład oraz miejsce z większą ilością przestrzeni na nogi. W ten sposób tanie linie lotnicze chcą odrobić straty poniesione na niskich cenach samych biletów.

Uważajmy także na ukryte opłaty związane z rodzajem przewożonego bagażu. Promocyjne oferty często bowiem nie przewidują możliwości przewożenia bagażu innego niż podręczny, który dodatkowo musi spełniać określone w regulaminie przewoźnika warunki (waga, wymiary) oraz drukowania bilety już na lotnisku.

Często także pasażer musi na 2-4 tygodnie przed odlotem odprawić się on-line, gdyż za odprawę na lotnisku naliczane są wysokie dopłaty.

Podsumowanie

Na tanie bilety lotnicze najlepiej polować 3-4 miesiące przed wylotem. Pomocne w tym będą specjalne serwisy internetowe, których zadaniem jest gromadzenie najtańszych okazji last-minute od różnych przewoźników lotniczych. Warto rozejrzeć się po różnych wyszukiwarkach tanich lotów typu skyscanner.pl, expedia.com czy tripsta.pl. Najlepszą z nich, choć płatną, jest program komputerowy o nazwie Azuon, oferujący najwięcej opcji przy szukaniu lotów w kolejności najtańszej do najdroższej.

Po znalezieniu najlepszej opcji najlepiej przejść na stronę przewoźnika i kupić tam bilet na dany lot bezpośrednio, czyli bez płacenia prowizji pośrednikowi. W sytuacji jednak, gdy mamy lot z przesiadką obsługiwany przed dwie różne linie lotnicze, to lepiej jest jednak kupić bilet u pośrednika, dzięki czemu będziemy mieli pewność, że całe połączenie będzie ubezpieczone. Warto także śledzić strony promocyjne, np. loter.pl, fly4free.pl, mlecznepodroze.pl. oraz okazje rozdawania voucherów lub kodów promocyjnych, które pomogą zaoszczędzić kilkadziesiąt zł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *