Dlaczego warto wyjechać na urlop poza sezonem?

fisher 05/bigstockphoto.com

Większość osób bierze urlopy i planuje wyjazdy w sezonie letnim. Jednak nie wszyscy mogą sobie wtedy pozwolić na czas wolny, a niektórzy wręcz nie przepadają za wyjazdami w okresie upałów i nasilonego ruchu turystycznego. Wyjazd w innej porze roku niż lato ma wiele zalet, a słoneczna pogoda nie jest niezbędnym warunkiem udanego wypoczynku.

Jednym z większych plusów urlopu poza tzw. wysokim sezonem jest to, że możemy co nieco oszczędzić. Zdarzają się wówczas korzystne promocje na wycieczki, gdyż biura podróży starają się przyciągnąć klientów w okresach mniejszego zainteresowania ich usługami. Można skorzystać z ofert last minute, gdy organizatorom zależy na wyprzedaniu ostatnich wolnych miejsc. Jeśli chodzi o ceny wczasów i noclegów w hotelach, też często wypadają one korzystniej.

Gdy wyjeżdżamy poza okresami największego ruchu turystycznego, unikamy tłoku. Dzięki temu nie przeciskamy się między tłumami ludzi, możemy bardziej komfortowo korzystać ze środków transportu, rzadziej stoimy w korkach, nie musimy czekać w długich kolejkach po bilety wstępu do różnych atrakcji turystycznych, możemy łatwiej zarezerwować pokoje, znaleźć miejsca parkingowe czy wybrać lepsze miejsca w restauracji. Jest też ciszej i bardziej kameralnie.

Innym plusem może też być niższa temperatura. To, co dla wielu osób jest zaletą sezonu letniego, czyli słońce i upał, może dla innych być dużą niedogodnością. Nie wszyscy są też amatorami plażowania i opalania się. Niektórzy wolą chodzenie i zwiedzanie, któremu sprzyja chłodniejsza pogoda.

Należy jednak zwrócić uwagę, że nie wszystkie atrakcje są dostępne poza sezonem. Niektóre obiekty są wówczas czynne krócej albo w ogóle zamknięte – warto to sprawdzić przed planowanym wyjazdem.

Niestety, wakacje poza sezonem nie są dostępne dla każdego. W niektórych zawodach i miejscach pracy (np. w szkołach, na uczelniach) nie można dostać urlopu w dowolnej porze roku – jest on możliwy właściwie tylko w miesiącach letnich, gdy miejscowości turystyczne są oblężone, a ceny najwyższe. Jeśli mamy dzieci w wieku szkolnym i chcemy wyjechać wraz z nimi, też jesteśmy ograniczeni terminami wakacji i ferii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.