Ciekawe miejsca w Polsce

Duże, pełne zabytków miast to niejedyne warte odwiedzenia miejsca w Polsce. Letnie miesiące to idealny moment na wycieczki do mniej znanych miejscowości, które mają do zaoferowania turystom wiele interesujących atrakcji i zabytków.

Kłodzko

Położone na terenie dolnego śląska Kłodzko to szczególna gratka dla osób zainteresowanych historią. Na szczególną uwagę zasługuje twierdza, powstała na bazie średniowiecznego drewnianego warownego grodu z X wieku. Obecny kształt fortyfikacje uzyskały w XVII i XVIII wieku. Dla zwiedzających udostępnione są zarówno wnętrza, jak i podziemia twierdzy. Z położonej na Górze Fortecznej militarnej budowli podziwiać można natomiast panoramę miasta i okolicy. Kolejnym wartym odwiedzenia miejsce na terenie Kłodzka jest Podziemna Trasa Turystyczna, prezentująca życie średniowiecznego miasta. Miłośników architektury z pewnością zainteresują także neorenesansowy ratusz, gotycki most oraz otaczające rynek zabytkowe kamienice o interesujących fasadach.

Kłodzko to również doskonałe miejsce dla wielbicieli gór. Z miasta szybko dostać można się zarówno w Sudety Wschodnie, jak i Góry Stołowe. Dodatkowo na terenie Ziemi Kłodzkiej znajdują się ośrodki narciarskie oraz znane uzdrowiska.

Świdnica

Na terenie dolnego śląska znajduje się również Świdnica, niewielka miejscowość, która może pochwalić się największym w Europie drewnianym kościołem zbudowanym w stylu barokowym. Mowa o świątyni Pokoju pod wezwaniem św. Trójcy, wykonanej w całości z drewna, gliny oraz słomy. Bogato zdobione wnętrze zachęca do odwiedzin nie tylko miłośników sztuki sakralnej, ale również osoby zainteresowane historią chrześcijaństwa.

Oprócz kościoła w Świdnicy warta zobaczenia jest również Katedra oraz rynek wraz z kamieniczkami zdobionym rzeźbami.

Łeba

Łeba to znana nadmorska miejscowość, chętnie odwiedzana w czasie wakacji przez letników.
Jednak możliwość zażycia morskich kąpieli w Bałtyku to niejedyna atrakcja, która czeka na przyjeżdżających do miejscowości turystów. Jedną z największych ciekawostek regionu stanowi Słowiński Park Narodowy i położone w jego obrębie ruchome wydmy. Spacer po nizinnym, pełnym piasku terenie przypomina wędrówkę przez pustynię. Jednak rezerwat przyrody to nie tylko pustynne krajobrazy, ale również torfowiska i podmokłe tereny znajdujące się wokół jezior przybrzeżnych – Łebsko i Gardno. To doskonała przestrzeń do obserwacji ptaków, dzikich zwierząt, czy interesującej roślinności. To również dobre miejsce na aktywny wypoczynek i uprawianie sportów wodnych, takich jak windsurfing czy kitesurfing.

Zaletą Łeby jest również wyjątkowy mikroklimat. Powietrze z podwyższoną zawartością jodu i soli korzystnie wpływa na zdrowe, a sama Łeba to miejsce chętnie odwiedzane przez osoby poszukujące zabiegów rehabilitacyjnych czy odnowy biologicznej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.